Pašam uzņēmumam pēc būtības ir labāk, ka kāds par šo SIA iesniegs maksātnespējas procesa uzsākšanu. Jo valde attiecīgajam uzņēmumam pēc statūtiem ir atbildīga par visu notiekošo – konkrēti pienākumi ir uzlikti. Tas nozīmē, ja valde paredz, ka uzņēmums ir maksātnespējīgs – tai pašai ir jāiesniedz pieteikums par maksātnespējas ierosināšanu, bet par cik tad valdi sauks pie atbildības , tad tai ir izdevīgāk, ka kāds cits to izdara, jo tad pret valdi nevar vērst pretenzijas par savu pienākumu nepildīšanu. Ja tiesa konstatē maksātnespējas procesa pazīmi, tad tā ierosina maksātnespējas procesu, bet, ja nekonstatē maksātnespējas procesa pazīmi – izbeidz to. Ja pasludina komercsabiedrību par maksātnespējīgu – valdes vietā iet administrators, bet dibinātāju vietā kreditori.
Kopumā ir 3 maksātnespējas :
1.Izlīgums – reāls līgums, kas tiek noslēgts starp administratoru un kreditoru sapulci par to, ka tiek pagarināts saistību izpildes termiņš; Par to, ka kreditori atsakās no procentiem, pamat saistības tikai prasa; Kā arī par to, ka daļēji atsakās no pamatsummas. Un tad līgumu noslēdz.
Ja šo izlīgumu neapstiprina tiesa, tad ir sanācija;
2.Sanācija – ir pasākumu komplekss vai kopums, kas paredz maksātnespējas atjaunošanos. Jauno sanāciju izvēlās, vispār izstrādājot sanācijas plānu, kuru izstrādā pats administrators, kreditoru grupa, pieaicinātās personas. Šis plāns ir jāatzīst 2 mēnešu laikā pēc lēmuma pieņemšanas, pēc sanācijas. Plānā pasākumi ir jārealizē 5.gadu laikā. Ja tas ir sarežģīts, tad maksimālais realizēšanas termiņš ir 7.gadi. Uzrauga administrators šo sanācijas plānu un tiesa to apstiprina. …