1. Tiesību vēsture
Tiesību vēsture, salīdzinot ar cilvēces vēsturi, ir daudz īsāka, tomēr pastāv tūkstošiem gadu. Vienas tiesību sistēmas nomainīja citas. Tiesību vēsture nav viengabalaina, patvaļu un tirāniju nomainīja brīvība un demokrātija, bet pēc tam tos nomainīja citas apspiešanas un brīvības formas. Notika tas ne tikai globālos mērogos, kontinentu ietvaros, bet arī atsevišķās zemēs un tautās.
20. gs. sākumā franču arheologi izrakumos netālu no Babilonijas atklāja bazalta stabu, uz kura bija rakstīts ar māliem. Tur bija uzrakstīti Babilonijas cara Hammurapi likumu tekstu. Šajā likumu apkopojumā, kas radīts pirms apmēram 4000 gadiem, tiesiskā regulējama dziļums, dažādu tiesisku mehānismu izmantošana, kuri savu nozīmi nav zaudējuši mūsdienās. Hammurapi likumu normās samērā sīki tiek regulēta zemes un celtņu pārdošana, medību lauku noma, mantas ieķīlāšana aizdevumu līgumos, kreditora un parādnieka saistības. Liela uzmanība pievērsta ģimenes tiesībām, nostiprinot vīra varu ģimenē. Paredzēta mantošana pēc likuma un testamenta. Pietiekami stingri sodi bija noteikti par kriminālnoziegumiem.
Bez Hammurapi likumkrājuma, pazīstami senindiešu Manū likumi, kas sastādīti uz robežas starp otro un pirmo gadu tūkstoti pirms mūsu ēras. Tajā laikā āriešu iedzīvotāju pamatmasa Indijā dzīvoja patriarhālās sadzīves apstākļos. Manū likumi paredzēja īpašumtiesības valstij, kopienai un privātam saimniekam uz zemi. Likums noteica noilgumu (10 gadi), sīki reglamentēja līgumu noslēgšanas kārtību. Manū likumi pievērsa zināmu uzmanību ģimenes attiecību noregulēšanai un nostiprina vīrieša varu ģimenē. Atšķīra nodomu un neuzmanību kriminālnoziegumos, ka arī smagos noziegumus no mazsvarīgiem nodarījumiem.
…