Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:194711
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 24.05.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 10 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Žana Žaka Ruso dzīves ceļš    5
2.  Tiesību izpratne Žana Žaka Ruso mācībā    9
2.1.  Sabiedriskais līgums    10
2.2.  Tautas suverenitāte    14
2.3.  Valsts vara    15
2.4.  Valsts valdīšanas formas    16
2.5.  Valsts varas dalīšana    17
3.  Likuma izpratne Žana Žaka Ruso mācībā    18
  Nobeigums    21
  Izmantotās literatūras saraksts    22
Darba fragmentsAizvērt

Šajā referātā tiks apskatīta tiesību un likumu izpratne Ž.Ž.Ruso mācībā. Lai varētu aprakstīt šo tēmu, ir nepieciešams noskaidrot, kas tad ir tiesības un likums.
Uzreiz jāmin, ka viennozīmīgas atbildes uz to, kas ir tiesības, nav, jo neviens nav spējis savas domas šajā jautājumā neapšaubāmi, zinātniski pierādīt. Ja dažas no milzīgā teoriju daudzuma liekas pareizas, tad tomēr viņas nav neapšaubāmas un pietiekoši zinātniski pamatotas. Taču juristi tomēr ir nonākuši vismaz pie vienotas atziņas, ka „tiesības ir sarežģīta, daudzpusīga un svarīga sabiedriska parādība, ko jurisprudencē un filozofijā pamatoti sauc par fenomenu.”1
Lai arī izpratnes par to, kas ir tiesības, ir dažādas, taču kopējs ir faktors, kas rada tiesības. „Galvenie faktori, kas rada tiesības ir indivīds un sabiedrība jeb citiem vārdiem sakot, šo divu faktoru savstarpējās darbības rezultāts. Tādēļ tiesiskās apziņas izcelšanās meklējama sabiedrības izcelšanās laikmetā. Katra cilvēka dvēselē atrodamas divas īpašības, divas īpašību šķiras jeb divējādas tieksmes:
1)egoistiskās tieksmes, kuras arvien liek cilvēkam rūpēties tikai par sevi;
2)altruistiskās tieksmes, kuras liek cilvēkam darboties citu labā.”2
Ja cilvēkam nebūtu šīs divas tieksmes, tad arī cilvēku kopdzīve nebūtu iespējama. Ja nebūtu altruistisko tieksmju, tad nebūtu, kas cilvēkus apvieno, kas viņus tuvina nodibināt savstarpējus sakarus, un līdz ar to nebūtu sabiedrības. Taču, ja nebūtu egoisma, tad nebūtu atsevišķu indivīdu, nebūtu atsevišķa indivīda spējas turēties pretī naidīgiem centieniem un līdz ar to nebūtu arī sabiedrības. Un tieši šo iemeslu dēļ mums jāatzīst par katras sabiedrības pamatelementiem altruistiskās un egoistiskās tieksmes. Šīs divas cilvēka dabai piemītošās īpašības radījušas visus cilvēku sabiedrības veidus, kuru izveidošanās nekad nav apstājusies un turpinās vēl šobrīd. Līdz ar sabiedrības izcelšanos, radās arī jautājums, kas ir vecā un mūžam jaunā problēma par egoisma un altruisma savstarpējās attiecībām, par indivīdu attiecībām pret sabiedrību. Cik vajag ziedot sev un cik sabiedrībai? Cik jāziedo citu indivīdu labā? Jau seno grieķu un romiešu politiskie darbinieki un filozofi vēlējās noskaidrot, kāda valsts iekārta vislabāk spētu nodrošināt personu un šķiru labklājību un tiesības.
Šos un citus jautājumus arī Ž.Ž.Ruso ir vēlējies noskaidrot, un rodot atbildes uz šiem jautājumiem, ir izveidojis pats savu mācību, kas kļuva ļoti populāra sabiedrībā un kas ir aprakstīta arī šajā referātā.
Jāatzīst, ka tiesību izpratne laika gaitā ir ļoti mainījusies un, ja Ž.Ž.Ruso uzskatīja, ka tiesības ir vispārēja griba, tad, piemēram, Aristotelis uzskatīja, ka tiesības ir politiska taisnība, viduslaikos par tiesībām uzskatīja dievišķo parādību, R.Jērings domāja, ka tiesības ir aizsargātas intereses, L.Petražickis- imperatīvi atributīvas emocijas, bet juridiskais pozitīvisms uzskatīja, ka tiesības ir valsts priekšraksts, pavēle. Tomēr jāatzīst, ka vairākums tagadējo juristu un arī autore pati par tiesībām atzīst „to ētikas normu kopojumu, kuras atzītas no visas tautas pārliecības, kuras ir nepieciešamas un piespiedu kārtā izpildāmas”.1 Apstrīdams paliek vienīgi šis piespiedu veids. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties