Tiesību idēja un tās attīstība sabiedrībā.
Senie laiki
Saskaņā ar vienu no sengrieķu mītiem Hēsioda ("Teogonija") interpretācijā. Zevarn- visa pilnības iemiesojumam, un Temīdai - mūžīgās dabiskās kārtības dievei piedzimušas divas meitas: Dīke (taisnīgums) un Einēmija (labestīga likumība).
Tā mitoloģiskā formā cilvēka apzina jau senatne savienoja pilnību, kārtību, taisnīgumu, labestību un likumību. Sevišķi stipras saites veidojās starp taisnīgumu un likumību. Transformēdamās tradīcijā, taisnīguma un tiesību organiskās vienības ideja cauri gadsimtiem saglabājusies līdz mūsu dienām. Tiesību un taisnīguma vienības idejai, kas laika ziņā izrādījās tik noturīga, piemīt ļoti nozīmīga tieša un apslēpta jēga. Tiešā nozīme saistīta ar to, ka taisnīgums ir tiesību satura būtiska sastāvdaļa. Savukārt apslēptā jēga saistās ar to, ka taisnīgums pilda sadales un atmaksas mēra funkciju. Vēsturiski mainās galvenokārt priekšstati par tiesību avotu, izcelšanos un taisnīguma kritērijiem.
Tiesību vēsture nav viengabalaina, patvaļu un tirāniju nomainīja brīvība un demokrātija, bet pēc tam tos nomainīja citas apspiešanas un brīvības formas. Notika tas ne tikai globālos mērogos, kontinentu ietvaros, bet arī atsevišķās zemēs un tautās. …