Uz pasaules nav ideālu cilvēku, ir tikai ideāli plāni. Tāpat ir arī ar visām lietām, ko cilvēks izgatavo, ar darbībām, ko veic. Tiesību normas – cilvēka izdotas, lai kalpotu sabiedrībai un tās labklājībai. Valsts tiesību sistēma vienmēr atrodas pilnveidošanas stadijā, tāpēc ļoti bieži ir sastopamas pretrunas likumdevēja izdotajos normatīvajos aktos. Tas liek kļūdīties ne vien tiesību normu piemērotājiem, bet arī tiesai, pieņemot nolēmumus. Šādi trūkumi atrodam pat attīstītu valstu izdotajos normatīvajos aktos. Tādēļ šajā darbā ir sīkāk aplūkota tiesību normu piemērošana un tās metodes.
Tiesību normu piemērošana ir viens no tiesību normu realizācijas veidiem. Kopā to ir trīs, tas ir, pirmais ir tiesību normu ievērošana jeb izpildīšana, otrais tiesību normu izmantošana un trešais ir tiesību normu piemērošana, tas ir kompetentu valsts iestāžu individuālu varas rakstura juridisku aktu izdošana, kura spēj radīt, grozīt vai pat izbeigt tiesības un pienākumus kādām konkrētām personām, kā arī var tām noteikt sankcijas. Tiesību normu piemērošanas subjekti ir kompetentas valsts iestādes un organizācijas. Pilsoņi tiesību normas piemērot nevar, tie var tās tikai pildīt un arī izmantot. Tiesību normu piemērošanas pamatā ir pamatotība, likumība un arī lietderība. Šo tiesību normu piemērošanas galvenais uzdevums ir nodrošināt tiesiskumu, gadījumos, kad ir jāsasniedz kāds konkrēts rezultāts. Lai kādu konkrētu tiesu normu vispār varētu piemērot ir nepieciešams kāds konkrēts atgadījums, kuram ir nepieciešams tiesisks atrisinājums, kas tiek dēvēts arī par faktisko elementu un arī normatīvais elements, kurš sastāv no tiesu normas, kura konkrētajā gadījumā būtu piemērojama, bez šiem diviem elementiem tiesu normu piemērošana notikt vienkārši nevar.1
Tiesību normas piemēro šādos gadījumos, kad tiesību normās paredzētie pienākumi un tiesības nevar izveidoties bez augstāk minēto kompetento iestāžu un arī organizāciju izdotiem aktiem, tas ir, šiem tiesību normu piemērošanas aktiem, kad rodas kaut kādas neskaidrības un strīdi nepildot uzliktos juridiskos pienākumus, kad tiek pastrādāts kāds tiesību pārkāpums un vainīgajam ir jānosaka kāds konkrēts sods.2…