Par savu kursa darba tēmu izvēlējos tēmu “Tiesību normu interpretācija”. Šī tēma šķita interesanta iespēja iepazīties ar dažāda veida materiāliem un metodēm, lai noskaidrotu kā likumdevējas varas pausto domu saprot izpildvara un tiesu vara.
Darba mērķis ir aplūkot daudzveidīgās tiesību normas interpretācijas metodes, lai gūtu priekšstatu par mūsdienu likumdošanas interpretācijas veidiem, par tām institūcijām, kuru kompetencē ietilpst tiesību normu interpretācija.
Jāsecina, ka tiesību normu interpretācijai ir ļoti plašas iespējas. Lai viss šis process neaizietu pašplūsmā, tad tas ir stingri noregulēts ar tiesību normu interpretācijas paņēmienu palīdzību. Tādējādi jāpēta, vai būs jāsaskaras ar normas jēgas noskaidrošanu, valodas pielietojumu, valodas pielietojumu un tās gramatisko pielietojumu, kādam dzīves gadījumam dotā norma radīta, vai būs nepieciešams izmantot loģikas likumus un paņēmienus, kā arī tas apstāklis, kura iestāde, organizācija, vai juristi nodarbosies ar šo problēmu.
Interpretāciju dažkārt uztver kā procesu, kurā pilnīga rīcības brīvība ir dota normas piemērotājam, kurš vadās no savas dzīves un profesionālās juridiskās pieredzes, no savas tiesiskās apziņas. No tā varētu secināt, ka interpretācijas un juridiskā risinājuma rezultāti nav prognozējami, jo individuālā pieeja interpretācijas paņēmieniem ir daudzveidīga, kā arī nav pilnīgi vienādu dzīves gadījumu, ņemot vērā visas nianses un apstākļus. Tāpēc diezgan populārs ir izteiciens: ”Cik juristu, tik viedokļu”. Bet tā gluži nav. Pastāv dažādi interpretācijas veidi, metodes un pieejas.
Tādējādi mana darba mērķis ir izanalizēt un izpētīt jautājumu par interpretāciju kā tiesību normu piemērošanas un pielietošanas nozīmīgu sastāvdaļu, aplūkot interpretācijas jēdzienu un nozīmes būtību, kā arī sīkāk pievērsties tiesību normu interpretācijas četrām galvenajām metodēm. Nobeigumā sniegšu nelielu ieskatu par tiesību normu interpretācijas pilnveidošanas nepieciešamību un iespējām.…