IEVADS
Šī tēma “Tiesību jaunrade” bija un būs aktuāla vienmēr. Kultūrai attīstoties sabiedrībai rodas daudz un dažādas vajadzības. To nokārtošanai tiek izdoti jauni likumi. Jo kultūra sabiedrībā ir augstāka, jo sabiedrībai prasības arī ir lielākas. Tieši tāpēc likums ir sabiedrības kultūras patstāvīgs līdzgājējs, kurš arī parāda kopējo sabiedrības kultūras līmeni mūsu valstī.
Tiesību jaunrade ir ļoti sarežģīts process, kuram ir jāpievērš ļoti liela uzmanība. Pašlaik Latvija ir Eiropas Savienības (ES) kandidātvalsts un tuvākajā nākotnē gatavojas kļūt par ES vienu no dalībvalstīm, tāpēc aktīvi notiek likumu pielāgošana ES likumiem. Tiek izveidoti, papildināti, pilnveidoti un grozīti likumi un likumpamatotie normatīvie akti.
Studiju darba mērķi:
• iepazīties tuvāk ar tiesību jaunrades teorētiskajiem aspektiem;
• papildināt zināšanas par tiesību jaunradi.
Studiju darba uzdevumi:
1) veikt nelielu ieskatu normatīvo aktu jaunradē Latvijā;
2) apskatīt tiesību jaunrades jēdzienu;
3) apskatīt tiesību jaunrades subjektu, motīvu, priekšmetu un objektu;
4) un galvenais uzdevums ir apskatīt tiesību jaunrades jēdzienu un principus.
Darbā apskatīts jēdziens “tiesību jaunrade”, ko tas sevī ietver, cik tas ir plašs. Tika piedāvātas trīs tiesību jaunrades definīcijas, kuras mums sniedz V.Jakubaņecs, I.Krastiņš un Marčenko. Darba sākumā tika veikts neliels ieskats normatīvo aktu jaunradē Latvijā. Nedaudz apskatīts tiesību jaunrades subjekts, kā arī motīvs, priekšmets un objekts. Bet galvenā uzmanība tika pievērsta tiesību jaunrades principiem, kurus ir jāievēro un pēc kuriem ir jāvadās tiesību jaunrades procesā.
Darbā tika izmantotas šādas pētījuma metodes:
1) salīdzināšanas (pieejamā informācija tika salīdzināta, notika līdzību un atšķirību izdibināšana, tika izdibinātas būtiskākās īpašības un pazīmes);
2) analoģijas (tika izdarīti loģiski secinājumi);
3) analīzes (pētāmais priekšmets – “tiesību jaunrade” tika sadalīts vairākos etapos, lai to varētu vieglāk apskatīt);
4) vēsturiskā (tika veikts ieskats tiesību jaunrades vēsturē).
Studiju darbs tika veikts vairākos posmos:
• informācijas par doto tematu lasīšana un vākšana;
• informācijas apkopošana un sistematizēšana;
• secinājumi par doto tematu, izmantojot visus pieejamos materiālus.
Šajā studiju darbā tika uzzināts un atspoguļot svarīgākais, kas saistīts ar šo tēmu – “tiesību jaunrade”.
IESKATS NORMATĪVO AKTU JAUNRADĒ LATVIJĀ
"Deviņdesmito gadu sakuma līdz ar Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu Latvijā iesākās pakāpeniska atteikšanās no padomju tiesību sistēmas un tajā valdošajiem principiem. Protams, ka iesāktā pāreja uz demokrātiskās valstīs atzītajiem tiesību principiem prasa laiku, kas nepieciešams gan uzskatu pārvērtēšanai, gan jauno patiesību nostiprināšanai. Kopumā raugoties, jāatzīst, ka izdarīts ir daudz, taču vienlaikus nākas secināt, ka septiņus gadus pēc neatkarības reālas atgūšanas Latvijā vairāki demokrātiskā sabiedrībā atzīti tiesību institūti vēl nav neatgriezeniski nostiprinājušies. Šādam stāvoklim, protams, ir gan objektīvi, gan subjektīvi pamatojumi. Jāņem vērā arī tas, ka vienlaicīgi notiek gan zināšanu iegūšana, gan uz šīm iegūtajām zināšanām balstīta darbība.
…