Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:366563
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 10.11.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Mēs varam secināt un iztēloties kāda ir bijusi Šillera dzīve, mēs varam lasīt viņa darbus un veidot savus secinājumus par tiem. Šillers ir bijis viens no vācu jaunlaiku literatūras pamatlicējiem. Viņa darbos ir manāma gan filozofijas, gan vēstures, gan tā laika politiskās iekārtas ietekme piemēram, darbs „ Laupītāji”. Šajā lugā ir izteikts protests pret garīgajiem spaidiem, zemisku nelietību un Francijā šo lugu uztver pat kā revolūcijas priekšvēstnesi un tā rezultātā Šillers tiek vajāts.
"Akmens panes akmeņkaļa darba rīku un stīgas, kurām uzsūtits muzikants nepretojas tā pirkstiem. Tikai likumdevējs strādā ar patstāvīgo un pretdarbību izraisošu materiālu-cilvēcisko brīvību"<Šillers>
Manuprāt, šis citāts ir no Šillera darba „ Laupītāji”, šī drāma uzrakstīta prinča Kārļa Eižena nomācošās tirānijas iespaidā. Drāmas epigrāfs tieši liecina par tās sociālo uzdevumu: ,,In tyrannos!” (,,Pret tirāniem!”). Šillera lugas sabiedriskā nozīme bija ārkārtīgi liela. Tiek pausts protest pret visām sociālajām netaisnībām un tai ir vēl anarhisks raksturs.
Tā kā Šillers ir mācījies tieslietas, tad noteikti tas ir arī atstājis iespaidu viņa darbos , uz to mums norāda arī konkrētais citāts. Manuprāt, šis citāts pauž to, ka sabiedrība pakļaujas kādam noteiktam spēkam un pacieš to, iespējams šeit vairāk runa ir par kādu politisko režīmu, kuram sabiedrībai ir jāpakļaujas. Līdzīga tematika tiek aplūkota tieši Šillera lugā „ Laupītāji” un salīdzinājumam var par piemēru ņemt vēl vienu citātu: ,,Lai es savu ķermeni spīlētu korsetē un savu gribu likumos! Likums licis līst gliemeža gaitā tam,. kas būtu lidojis kā ērglis. Likums vēl nav radījis neviena dižena cilvēka, bet brīvība veido kolosus un galējības.” Šis citāts pauž noraidījumu likumiem.
„Tikai likumdevējs strādā ar patstāvīgo un pretdarbību izraisošu materiālu-cilvēcisko brīvību" . Manuprāt, šeit galvenais uzsvars tiek likts uz to, ka visām prettiesiskajām darbībām un nelikumībām vienīgais cēlonis ir cilvēka brīvība. Iespējams, tieši tādēļ pastāvošā iekārta cenšas iegūt varu pār cilvēkiem, lai tie nerīkotos patvaļīgi, bet gan rīcība būtu stingri kontrolēta. Šim citātam noteikti ir saikne ar tiem apstākļiem kāds Šillers ir dzīvojis un kāda ir bijusi valsts politiskā iekārta, kur Šillers uzturējies.

Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties