Sabiedrībā vienmēr ir pastāvējušas un pastāv zināmas normas katra indivīda rīcībai un uzvedībai, kā arī atbildības kritēriji par šo normu neievērošanu. Tā rezultātā ir izveidojusies tiesību un pienākumu sistēma, kurai attīstoties radās vajadzība pēc zinātnes, kura varētu pētīt un sistematizēt šos procesus. Viens no jautājumiem ko pētī šī zinātne ir tiesību pārkāpumi un juridiskā atbildība.
Tiesību pārkāpums pēc savas būtības ir tāda rīcība, kas ir pretēja tiesiski pamatotai rīcībai un uzvedībai, kā arī tā ir saistīta ar tiesību normām un tajās ietverto normu prasību ievērošanu. Izdarot tiesību pārkāpumu, cilvēks bieži vien neievēro citu līdzcilvēku un visas sabiedrības tiesības kopumā. Tiesību pārkāpums izraisa juridisku atbildību. Tiesību pārkāpums un to izraisošās juridiskās sekas ir specifiska sabiedriska parādība, ar kuru ir jārēķinās sabiedrībai, kā arī tiesību sargājošo institūciju darbiniekiem savā ikdienas darbā. Šeit tad arī parādās tiesību pārkāpuma un juridiskās atbildības pareizās izpratnes un sodu piemērošanas problemātika.
Pastāvot visaptverošai korupcijai, kā arī likumiem un citiem normatīvajiem aktiem nepārtraukti mainoties ir radies tiesisks haoss, kurā juridiskā atbildība katrā atsevišķā gadījumā tiek traktēta savādāk, atkarībā no tiesībpiemērojošo institūciju godaprāta. Mūsdienās ar brīvības atņemšanu tiek notiesāts bada mākts zaglis, kurš veikalā nozadzis pārtiku, tajā pašā laikā visā Latvijā pazīstami organizētās noziedzības līderi atrodas brīvībā. Tāpat nesodīti paliek lielākā daļa no tiem, kas savā laikā no valsts izkrāpuši miljonus, izmantojot, nepilnības likumos. Tagad salaupīto legalizējuši un sabiedrībā ieņem cienījamu biznesmeņu un politiķu statusu.
Tiesību pārkāpumu un juridiskās atbildības tēma mūsdienās ir ļoti aktuāla un man tā likās pietiekami interesanta, lai tajā iedziļinātos sīkāk un mēģinātu par to uzrakstīt referātu.…