“Gandrīz tikpat vecs kā filozofija ir jautājums par tiesību būtību. Kur vien ir pamodusies cilvēka doma, un kur cilvēce ir sākusi pārdomāt par sevi un apkārtējo pasauli, visur tā ir atdūrusies uz pašu no sevis saprotamo un tomēr tik noslēpumaino, no viņas pašas izpildāmo, bet tomēr neizprasto, no viņas radīto un tomēr it kā no Dieva dotu tiesiskās kārtības darbību...” 1
Tiesības un sabiedrība – loti plašs un ietilpīgs jēdziens ar kuru mēs sastopamies loti bieži un kurš ietekmē katru mūsu darbības sfēru.
Šos jēdzienus – tiesības un sabiedrība – var apskatīt no dažādiem skatupunktiem - ne tikai vienkāršus definējumus, bet arī to kā tiesības iedarbojas uz sabiedrību(tiesību funkcijas), kas regulē cilvēka uzvedību un rīcību sabiedrībā (tiesību normas), arī tiesisko apziņu nedrīkst nepieminēt, jo tā piemīt katram no indivīdiem un var būt gan pozitīva, gan negatīva.
Tiesības iet roku rokā ar sabiedrību, jo tikai darbojoties vienai otras interesēs, var gūt maksimālu labumu. Un kāda gan būtu sabiedrība, ja tajā nebūtu tiesības, un vai tiesības varētu pastāvēt, ja nebūtu sabiedrības, kur tās īstenot?
Es domāju, ka nē, un tieši tāpēc gribu uzsvērt sava temata nozīmīgumu, jo , manuprāt, tiesības un sabiedrība ir valsts pamatkapitāls.
I.Kanta atziņa, ka „juristi vēl meklē tiesību jēdzienu”1, ir aktuāla arī šodien. L. Šulcs darbā „Tiesības kā ētikas minimums” to precizē, norādot, ka to meklē nevis juristi, bet tiesību filozofi, jo bez filozofijas palīdzības tiesību jēdziens iznāktu pārāk šaurs un nepilnīgs. Jautājums, kas ir tiesības ir sens, un katrs tiesību zinātnieks ir centies sniegt atbildi uz to. Tādējādi ir radušās neskaitāmas tiesību definīcijas.
Tiesības – sarežģīta, daudzpusīga un svarīga sabiedriska parādība, ko jurisprudencē un filozofijā sauc par fenomenu. Tā ir visiem saistoša uzvedības normu sistēma, kas izteikta likumos un citos valsts atzītos avotos, kas regulē sabiedrības un indivīda savstarpējās attiecības un ir tiesiskās vai prettiesiskās darbības novērtēšanas obligāts kritērijs, kas balstās uz brīvības, taisnības un vienlīdzības principiem.…