Neviena tiesiska valsts nav domājama bez neatkarīgas tiesas, kura var aizstāvēt valsts iedzīvotājus pret administratīvu patvaļu, nekonstitucionāliem likumiem un citiem aktiem. Tiesu vara ir līdzeklis, ar kuru tiesības ietekmē sabiedrībā pastāvošās attiecības.
Viens no sazarotas tiesu sistēmas izveidošanas mērķiem ir tiesvedības procesā panākt taisnīgu tiesas spriešanu, dot iespēju personai aizstāvēt savas tiesības profesionālā instancē un ne tikai vienā instancē.
Likums "Par tiesu varu" nosaka tiesu iekārtu, lietu izskatīšanas principus un kārtību Latvijas Republikā. Saskaņā ar šo likumu Latvijā tiesu spriež tikai tiesa. Noteikts arī, ka Latvijas tiesu vara ir neatkarīga un tā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai.
Tiesai pakļautās lietas izskata pilsētas (rajona) tiesa, izņemot tās lietas, kuras saskaņā ar likumu izskata apgabaltiesas. Pilsētas (rajona) tiesa ir pirmā instance civillietām, krimināllietām un administratīvajām lietām. Civilprocesa, kriminālprocesa un administratīvā procesa likumi nosaka civillietu, krimināllietu un administratīvo lietu piekritību pilsētas (rajona) tiesai. 1
Sprieduma taisīšana ir tiesu procesuāla darbība civillietā, kuras rezultātā pēc likumā noteiktas formas un satura tiek sastādīts procesuāls dokuments- spriedums, ar kuru šī civillieta tiek izspriesta pēc būtības.
Darba mērķis- sprieduma izpēte civilprocesā.
Mērķa sasniegšanai tika izvirzīti šādi darbā risināmi uzdevumi:
veikt zinātniskās literatūras un statistikas datu atlasi;
iepazīties ar sprieduma formu un saturu;
analizēt sprieduma likumību un pamatotību.
izdarīt secinājumus par darbu.
Lai realizētu darbā izvirzīto mērķi un uzdevumus tika izmantotas sekojošas izpētes metodes:
1.Normatīvo aktu un literatūras atlase.
2.Vēsturiskā un dokumentālā analīze.
3.Sistemātiskā analīze.
Par darba avotiem kalpojuši Latvijas Republikas likumi, kā arī tiesas nepublicētie materiāli. …