Mūsdienu tēvs ļoti atšķiras no sava tēva, kurš nodarbojās tikai ar materiālo nodrošinājumu, bet bērna aprūpi atstāja sievas ziņā. Mūsdienās tēva loma ir mainījusi savu nozīmi, šodien daudzi jaunie tēvi vēlas ko vairāk. Viņi grib aktīvi piedalīties sava bērna dzīvē. Sākumā, kopā ar sievu izdzīvo grūtniecības laiku, centīgi apmeklē topošiem vecākiem paredzētās nodarbības un vēlas būt kopā ar sievu dzemdību brīdī. Vēlāk, nebaidās kopt mazuli un aktīvi iesaistīties tā audzināšanā.
Arī amerikāņu sociologs Dž.Levins piekrīt tam, ka šobrīd pakāpeniski sāk izzust tā robeža, kura tradicionāli atdalīja mātes lomu no tēva lomas, „jaunie tēvi” sāk apzināties, ko nozīmē būt par vecāku, un darīt to, ko tradicionāli darīja sievietes. Tēvi apzinās savu atbildību par bērnu emocionālo stāvokli, apzinās, ka viņu kā tēvu uzvedība atspoguļojas bērnu attīstībā un personībā.1
Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem, 2005. gadā paternitātes pabalstu saņēma 5495 jaunie tēvi, kas ir par 974 tēviem vairāk nekā 2004. gadā, kad pabalsts tika izmaksāts 4521 tēvam. Turklāt pērnā gada sākumā minēto pabalstu saņēma 350 jaunie tēvi, bet decembrī iespēju pabūt kopā ar mazuli bija izmantojuši jau 536 tēvi.2 Paternitātes pabalsts, kas stājās spēkā no 01.01.2001. ir pietiekami labs atspēriena punkts, ar kura palīdzību ir iespējams sekot līdzi vīriešu attieksmei pret ģimeni, viņiem uzticēto, vienu no svarīgākajām lomām, proti, tēva lomu. Katru gadu aizvien vairāk vīriešu vēlas nostiprināt vai pilnveidot šo lomu savā ģimenē.
Kursa darba mērķis ir noskaidrot tēva sociālās lomas nozīmi mūsdienu ģimenē.
Kursa darbā mērķa īstenošanai tiks realizēti šādi uzdevumi:
Apzināt tēva nozīmi mūsdienu ģimenē;
Apzināt tēva nozīmi dažādos vēstures posmos
Apzināt tēva nozīmīgumu bērna attīstībā;
Noskaidrot vīriešu iesaistīšanās iemeslus tēva lomā
Kursa darba izstrādē mērķa sasniegšanai tiks izmantota zinātniskās literatūras, žurnālu rakstu, avīžu rakstu un Interneta materiālu analīze.…