Ir iestājies 21. gadsimts. To raksturo augstu tehnoloģiju attīstības līmenis visās sabiedrības attīstības un sadzīves sfērās. Vienlaicīgi ar tehnoloģiju, gandrīz neierobežotu iespēju apziņu, samazinās cilvēcīgā faktora nozīme. Jau pēc 2. pasaules kara izveidojusies “cilvēka” vērtības krišanās, nemazinās arī mūsdienu pasaulē.
Līdz ar totalitāro režīmu krišanu, sociālistiskās sistēmas sabrukumu, plašu sabiedrības demokratizāciju un ar to saistīto visaptverošo komunikāciju sistēmu veidošanos, kā arī robežu atvēršanu tīri fiziskā nozīmē, aktivizējas un aktualizējas daudzas sociālpolitiskas problēmas, kas aktuālas bija atsevišķos reģionos, tagad iegūst pasaules nozīmi. No vienas puses nacionālo robežu nojaukšana, no otras – nacionālas identitātes apziņas pieaugums. Tehnoloģiju attīstība un ekonomisko resursu trūkums attīstītajās valstīs. Dzīves līmeņa pieaugums vienā pasaules daļā un bads, bezdarbs, slimības otrā. Uz šī fona visdažādāko reliģisko un ideoloģisko virzienu nozīmes pieaugums. Īpaši aktivizējas un iegūst atbalstu visplašākajās sabiedrības masās islāma reliģijas ideāls.
Jau pašos kristietības un islāma rašanas pirms sākumos sākās nebeidzamas ideju karš starp šīm lielākajām reliģijām un to pārstāvjiem, kas izpaužas ne tikai dogmatiskos disputos, bet arī īstos asiņainos fiziskos iznīcinošos cīniņos.
Demokrātijas liberālismam kļūstot par lielas pasaules daļas sabiedrības dzīves pierastu sastāvdaļu, oficiāla cilvēka tiesību aizsardzība pieņem plaši aptverošu raksturu, bet pretstatā tam noziedzības, anarhistisko uzskatu izplatības palielināšanos.
Uz šī fona ar patiesām bailēm sabiedrība vēro un var jebkuru mirkli, jebkurā pasaules vietā tikt iesaistīta teroristisko aktu realizēšanas zonā. 20. gadsimta beigās un 21. gadsimta sākumā civilizācija ir nonākusi globālākā vardarbīgākā starp cilvēku, starp nāciju, starp ideoloģiju un konflikta virsotnē.
Izvēloties kursa darbam tēmu “ Terorisms kā mūsdienu cilvēces izdzīvošanas aktuālākā problēma” izvirzījām sev mērķi : noskaidrot “ terorisma” būtību, šīs sociālpolitiskās parādības izcelšanās un izplatīšanās cēloņus. Kā arī sabiedriskās domas attieksmi pret šiem procesiem patreizējā periodā.
Kursa darba sagatavošanas periodā mūsu uzdevumi bija :
1.Iespējamās literatūras izpēte un analīze par „terorisma” jēdziena būtību un ar to saistītas sociālpolitisko procesu analīze.
2.Terorisma attīstības dinamikas un to izraisošo faktoru atšķirības izpēte konkrētos vēsturiskos apstākļos.
3.„Islāma” kā patreizējā perioda terorisma ideoloģiskā pamata būtības iepazīšana.
4.Konkrētu teraktu realizācijas cēloņi un seku analīze patreizējā periodā. …