Jēdziena “Latvija” izcelšanās ir lielā mērā saistīta ar jēdzieniem “Latgale” un “latvietis” jeb, kā atzīmē Latviešu Konversācijas vārdnīca “latvis”. Sākotnēji jēdziens “Latvija” ir apzīmējis daudz mazāku teritoriju nekā pašlaik ir noteikts Latvijas Satversmē.
Kā šķirklī “Latgale” ir atzīmēts Latviešu Konversācijas vārdnīcā, sākotnēji jēdziens “Latgale” ir apzīmējis latgaļu apdzīvoto teritoriju; arī Indriķis savā hronikā atzīmē Letthigallia (Livonia, Letthigaliia et Estonia), ar to sākotnēji apzīmējot teritoriju uz austrumiem no Daugavas.
No 13.gs. sākuma oficiālos dokumentos vairs ir atrodams tikai jēdziens Lettia (ne vairs Letthigallia) un apzīmē ne tikai tagadējo Latgali, bet arī visu tagadējās Vidzemes centru, austrumos un ziemeļos Tālavu, dienvidaustrumos Kokneses apgabalu, arī tagadējo austrumvidzemes un tālākos dienvidaustrumu novadus gar Daugavas labo krastu. Arī šķirklī “Latvija” ir atzīmēts, ka no 1209.gada formula “Livonia et Letthigallia” tiek aizvietota ar “Livonia et Letthia”. …