Katrā sabiedrībā funkcionē gan oficiālā, gan neoficiālā komunikācijas sistēma. Neoficiālo komunikācijas sistēmu pārstāv nostāsti, baumas, tenkas. Ar baumām un tenkām mēs sastopamies gandrīz katru dienu un tā ir aktuālā parādība mūsdienās. Baumas un tenkas ir ļoti nozīmīgs viedokļu veidošanas un arī lēmumu pieņemšanu ietekmējošs faktors. Franču sociologi apgalvo, ka līdz 25% no organizāciju vadības lēmumiem tiek pieņemti tenku un baumu tiešā iespaidā. Baumu iespaidā var ļoti mainīties vadošu personu karjeras, baumas ir spēcīgs politikas un biznesa instruments. Jāatzīmē arī sabiedrības pētnieku uzskatu, ka baumu izplatīšanās ir visprecīzākais informācijas plūsmas mehānisms sabiedrībā.
Par tenku un baumu izplatību liecina socioloģisko pētījumu dati. Viena socioloģiskā pētījuma rezultāti liecina, ka atbildot uz jautājumu „Vai jums ir bieži jāsaskaras ar baumām?”, 71% respondentu ir atbildējuši „dažreiz”.1
Referāta mērķis ir izpētīt tenku un baumu psiholoģisko mehānismu. Lai sasniegtu nosprausto mērķi autore atrisinās sekojošus uzdevumus:
1)izpētīs tenku un baumu jēdzienu,
2)apzinās baumu klasifikāciju,
3)izanalizēs tenku un baumu rašanas cēloņus,
4)izanalizēs tenku un baumu izplatīšanas mehānismu.
Saprotot, ka visus aspektus, kas saistīti ar tenku un baumu psiholoģisko mehānismu iztirzāt referāta ietvaros nav iespējams, tad īpaša uzmanība tiks apskatīti tenku un baumu izplatīšanas mehānismam. Referāta pirmā nodaļa tiks veltīta tenku un baumu jēdziena apskatam un vispārējām raksturojumam, otrajā nodaļā tiks apskatīta baumu klasifikācija, trešajā nodaļā tiks izpētīti tenku un baumu rašanas cēloņi, savukārt ceturtajā nodaļā tiks aplūkots tenku un baumu psiholoģiskais mehānisms. …