Kas ir temperaments? Temperaments ir tās cilvēka individuālpsiholoģiskās īpatnības, kuras nosaka viņa darbības dinamiku un ir atkarīgas no centrālās nervu sistēmas īpašībām.
Individuālpsiholoģiskās īpatnības ir cilvēku savstarpējās psiholoģiskās atšķirības. Katram no mums ir savs individuāls temperaments. Lai arī mēs mēģinām sadalīt cilvēkus pēc šiem četriem temperamenta tipiem, tomēr, salīdzinot divus melanholiķus, viņiem būs saskatāmas kopīgas īpašības, bet būs noteikti arī atšķirības.
Darbības dinamika ir tās temps, ritms, intensitāte. Cilvēki atšķiras pēc savas darbības tempa, vieni ir straujāki, citi - gausāki, lēnīgāki. Katram no mums ir savs individuālais ritms, kurš noteic, kā mainās aktivitātes un pasivitātes periodi; tos brīžus, kad mēs jūtamies ļoti enerģiski, un tos brīžus, kad mēs jūtamies saguruši. Intensitāte rāda, cik ilgi cilvēks spēj izturēt to vai citu slodzi. Daži nogurst ātrāk, citi ir izturīgāki un spēj vairāk pūļu un enerģijas veltīt darbam.
Varam teikt arī, ka temperaments nosaka ne tik daudz to, ko cilvēks dara, bet kā viņš to dara. Reizēm, runājot par temperamentiem, tiek izmantota šāda analoģija: salīdzina temperamenta un darbības attiecības ar krasta un upes attiecībām. Atkarībā no tā, kādi būs upes krasti, vai tie būs stāvi un klinšaini vai lēzeni, upes plūdums būs dažāds. Gar stāviem un klinšainiem krastiem upes plūdums būs ļoti straujš, tā būs krāčaina, turpretim gar lēzeniem krastiem tā plūdīs lēni un mierīgi.…