TEIKUMU SINTAKSE
Pirmais novērojums – ir daudz sarežģīti veidotu teikumu, kas, kā jau teicu, bija viens no traucēkļiem šajā darbā. Daudz lietotas pieturzīmes, daudzos teikumos virsteikumu un palīgteikumu daļas, sajauktās ar divdabjiem un savrupinājumiem, bieži vien traucēja pareizi noteikt teikuma veidu.
Kā jau minēts iepriekš, mana darba svarīgākais mērķis bija noteikt teikumu attiecību pēc to veidiem. Tātad, pirmajos 50 teikumos, kas tika rūpīgi izrakstīti un sagrupēti atsevišķās grupās. Darba rezultāts parādīja, ka Anšlavs Eglītis galvenokārt izmantojis salikti pakārtotos un vienkārši paplašinātos teikumus. To skaits bija gandrīz vienāds. Pēc maniem aprēķiniem, no šiem 50 teikumiem 21 ir sakārtoti pakārtotie teikumi un 20 vienkārši paplašināties teikumi.
Var saskatīt arī teikumu uzbūves izvēles tendenci atkarībā no teikuma satura. Vienkārši paplašinātie teikumi galvenokārt tika lietoti īsu un konkrētu piezīmju un domu izteikšanai. Dažbrīd emociju aprakstiem. Toties salikti paplašinātos teikumi bija izmantoti apkārtnes un apkārtnē esošo objektu garam un detalizētam aprakstam, kuram galvenokārt pamatā bija spilgtas emocijas.
Šo spilgto emociju iespaidu radīja garās vienlīdzīgo teikuma locekļu rindas, kas ir ļoti raksturīgas Anšlavam Eglītim. Vispār vienlīdzīgo teikumu locekļi bija sastopami vairāk pusē teikumu (28 teikumos). Kaut gan tie galvenokārt ir vienkārši kādi divi izteicēji vai arī teikuma priekšmeti.
…