Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:452892
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Mākslas nozīme cilvēka dzīvē
(fragmenti no prof. V. Kincāna lekciju kursa “Estētika”)

Māksla – tā ir viena no sabiedriskās apziņas formām. Tajā pašā laikā tā ir speciāla praktiski garīgā pasaules apgūšanas forma, kura izpaužas dažādos veidos: glezniecībā, mūzikā, teātrī, literatūrā un citur. Māksla ir vienlaicīgi pasaules apgūšana un tās novērtēšana, realitātes atspoguļošana un tās pārvēršana, saskarsme un audzināšana, personības izpausme un dažreiz ideoloģija. Tieši ar savām funkcijām māksla atšķiras no citām cilvēka darbības formām. Tās jēga un nozīme ir sekojoša: tā paplašina indivīda dzīves rāmjus. Tas ir kultūras mehānisms, kurš atveido cilvēka darbību visā tās daudzkrāsainībā un formu bagātībā, attīsta cilvēku garīgi, dara viņu labāku, jūtīgāku, pievieno viņu mūžīgajām vērtībām.
Iedarbojoties uz cilvēku kopumā, māksla izpilda vienlaicīgi vairākas savstarpēji saistītas funkcijas. Komunikatīvā jeb saskarsmes funkcija nozīmē, ka māksla ir zināšanu, domu, jūtu nodošanas veids, cilvēku garīgās savstarpējās iedarbības līdzeklis. Pateicoties kādam mākslas darbam, cilvēks sāk izjust un saprast to, ko viņš agrāk tika nojautis un miglaini saskatījis. Kompensorā jeb baudas funkcija ir saistīta ar emocionāli – juteklisko mākslas raksturojumu. Māksla ļauj cilvēkam aizpildīt savu emocionālo tukšumu. Māksla mūs aizrauj no ikdienišķo rūpju ritma un ievieto kultūras vidē. Māksla dod arī zināšanas. Mākslas izzināšanas un izglītošanas funkcija ir sekojoša: tā palīdz iepazīt dzīvi visā tās daudzveidībā. Mākslai jābūt godīgai un atklātai. Tikai tad var no tās gaidīt patiesu stāstu par dzīvi ar visām tās grūtībām un pretrunām. Mākslas audzinošā funkcija ir saistīta ar spēju iedarboties uz cilvēka garīgo pasauli, ietekmēt tā prātu, jūtas, gribu atbilstoši tiem vai citiem estētiskiem ideāliem. Īsti mākslas darbi iedarbojas pamazām, nemanāmi.
Pēc visa iepriekš minētā var nojaust, ka māksla, piemēram, teātris vai literatūra var būt ļoti noderīga skolā harmoniskas fiziski uz garīgi attīstītas personības veidošanā. Māksla varētu būt kā pedagoģijas mērķu un uzdevumu viens no īstenošanas veidiem. To varam nosaukt par ētiski estētisko audzināšanu, kurai personības attīstībā ir ļoti liela nozīme.

Teātra nozīme skolā

Cik zināms, tad gandrīz katrā Latvijas skolā, neatkarīgi no tā, cik šī skola ir liela vai maza, darbojas kāds dramatiskais vai teātra pulciņš, kuru vada attiecīgi sagatavots skolotājs. Arī es savulaik mācoties skolā esmu piedalījusies tādā pulciņā, kur tika iestudēti dažādi uzvedumi, mazi skečiņi, kuri dažreiz pat bija pašu bērnu sacerēti.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties