Ievads
Tautas skaitīšana ir galvenais ziņu avots par iedzīvotājiem. Visbiežāk tautas skaitīšanas uzskata par tādu speciālu zinātniski organizētu statistisko operāciju kopumu, kuru mērķis ir ziņu iegūšana par valsts iedzīvotājiem uz noteikto momentu.
Manuprāt šī tēma ir ļoti aktuāla, jo tuvojas nākama tautas skatīšana, kuru paredz veikt Ekonomikas ministrija 2011. gada no 1. marta līdz 31. maijam.
Šī referāta mērķis ir iepazīsties ar tautas skaitīšanas jēdzienu, un izanalizēt iegūtu informāciju par tautas skaitīšanu, kura notika 2000.gada.
Mērķa sasniegšanai es izvirzīju sekojošus uzdevumus:
1. Iepazīsties ar publikācijām, materiāliem no Interneta;
2. Apgūt un izpētīt doto problēmu pēc speciālas literatūras;
3. Sistematizēt un analizēt savākto materiālu.
Galvenie referātā izmantojamie materiāli būs zinātniska literatūra, internets, kā arī dati no Centrālas Statistiskas pārvaldes.
Tautas skaitīšanas jēdziens
Priekšlikuma pamatojums un mērķi Valsts, Eiropas un starptautisko institūciju rīcībā jābūt pietiekami ticamai informācijai par iedzīvotājiem un mājokļiem Eiropas Savienībā. Izvirzot darbības mērķus un vērtējot sasniegumus, gandrīz nevienā ES politikas jomā (ekonomikas, sociālajā vai vides jomā) nevar iztikt bez kvalitatīviem iedzīvotāju uzskaites datiem. Tautas skaitīšanas dati nepieciešami, lai varētu veiktu derīgus ES dalībvalstu salīdzinājumus. Datus var izmantot tieši (piemēram, lai uzzinātu, cik cilvēku iespaido tā vai cita problēma/pasākums) vai kā vidējos rādītājus uz vienu iedzīvotāju, kas ļauj veikt salīdzināšanu. Turklāt Eiropas līmenī salīdzināmus skaitīšanas datus var ņemt par pamatu, veicot ikgadējo tautas skaitīšanu, izlases veida apsekojumus un reģionālo analīzi. Visbeidzot ar šo priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai ir radīts juridisks pamats Eiropas līmenī salīdzināmu mājokļu uzskaites datu vākšanai.
…