KOPSAVILKUMS
* Viena no pēdējā laika lielākajām rūpēm ekspertīžu jomā ir datortehnoloģijas, kuru attīstība ir ļoti strauja. Nodaļa nodarbojas arī ar lietās izņemto datoru cieto disku analīzi, tajos ierakstītās kodētās informācijas uzlaušanu. Starp tiem atrodami gan Valsts ieņēmumu dienesta datu noplūdinātāja Ilmāra Poikāna jeb Neo, gan arī daudz nepatīkamāku personu, piemēram, bērnu pornogrāfijas glabātāju, datori.
* Noziedzniekiem ir pieejami daudz un dažādi rīki datoros esošās informācijas šifrēšanai, piemēram: TrueCrypt, DriveCrypt, USBCrypt, Privatedisk, CryptoExpert, Cryptic Disk, SafeBit Disk Encryption, Odin HDD Encryption, Encrypted Disk un citi.
* Tomēr neskatoties uz šifrēšanas programmu daudzveidību, praktiski visas tās izmanto vienus un tos pašus šifrēšanas principus un darbības algoritmus. To dešifrēšanai ir vajadzīgas paaugstinātas skaitļošanas jaudas, kādas Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu birojā nav pieejamas.
* Piekļuvei šifrētai informācijai var izmantot superdatoru jaudas. Bieži vien uz noziedznieku datoriem noslēptā informācija ir galvenais pierādījums, tomēr piekļuve tai nav iespējama bez dešifrēšanas.
* Latvijas teritorijā aizvien aktuālāki kļūs tā saucamie „elektroniskie” noziegumi, kuru izmantošanā tiek pielietotas elektroniskās ierīces. Ja tiek izmantots dators un šifrēšanas sistēmas, tad būtībā ekspertiem risinājuma nav, jo nosūtīt izņemtos cietos diskus uz citu valsti, kur pieejami superdatori ir ekonomiski ir ļoti sarežģīti, papildus ņemot vērā valsts finansiālo stāvokli un nozarei piešķirtā budžeta apmēru.
* Iegādājoties Latvijā superdatoru aktuāls būtu izmaksu un personāla sagatavošanas jautājums. Tas skar zinātniski-tehniskos jautājumus dešifrēšanas funkciju pielāgošanai katram konkrētam gadījumam.
…