Arvien vairāk mēs varam atrast masu saziņas līdzekļos informāciju par horoskopiem, lai gan pārsvarā šī sniegtā informācija ir nepatiesa vai neprecīza, tomēr lieka daļa sabiedrības lasa horoskopus.
Rodas arī jautājums, kāpēc citi var paļauties, bet citi nevar paļauties uz astroloģiskajiem horoskopiem, kas veicina un izraisa šo atšķirību, tāpēc darbā balstījos uz Dž. Rotera izvirzīto personības sociālo iemācīšanās teoriju, kuras pamatā ir izvirzīts jēdziens- subjektīvais kontroles lokus. Darbā izvirzīju hipotēzi-
Jaunieši ar eksternālo kontroles lokusu vairāk paļaujas astroloģiskajiem horoskopiem.
Lai pierādītu izvirzīto hipotēzi, tika izvirzīts šāds mērķis:
Noskaidrot subjektīvā kontroles lokusa saistību ar indivīda paļaušanos astroloģiskajiem horoskopiem.
Lai īstenotu darba mērķi, tika izvirzīti sekojoši pētījuma uzdevumi:
Analizējot literatūru, izdarīt secinājumus par astroloģijas vēsturi, tās saistību ar psiholoģiju.
Analizēt literatūru par subjektīvo kontroles lokusu- internalitātes un eksternalitātes rādītājiem.
Ar praktiska pētījuma palīdzību noskaidrot katra indivīda internalitāti un eksternalitāti un paļaušanos uz astroloģiskajiem horoskopiem.
Praktiskajā daļā 50 respondenti aizpildīja anketas, pēc kurām apkopojot rezultātus noteicu katra jaunieša internalitāti un eksternalitāti un paļaušanās koeficentu horoskopiem. Pēc tam izdarīju secinājumus par izvirzīto hipotēzi, kura tika apgāzta. Jaunieši ar eksternālo kontroles lokusu nepaļaujas vairāk uz horoskopiem, nekā jaunieši ar internālo kontroles lokusu.
Jau kopš senatnes cilvēki ir centušies noskaidrot savu nākotni- zīlējot, izsaucot garus, pēc zvaigžņu atrašanās vietas un dabas. Astroloģiskajos horoskopos ir dota informācija arī par tuvāko nākotni, tikai šī informācija ir vispārēja, reizēm maldinoša un neprecīza. Mūsdienās astroloģiskajos horoskopos varam izlasīt visos periodiskajos preses izdevumos, internetā, dzirdēt pa radio vai pat pa televizoru. Aizvien vairāk vietas masu mēdijos tiek atvēlēta astroloģiskajiem horoskopiem, kas liecina par to, ka tie ir pieprasīti, cilvēki lasa, tic un maina savu rīcību.
Cilvēki vienmēr ir ietekmējušies no apkārtējās vides, sabiedrības, masu mēdijiem, ārējiem faktoriem. Cilvēki vienmēr ir gribējuši zināt vairāk par sevi, savu personību un nākotni.
Šī tēma ir aktuāla mūsdienās, jo katrs no mums var izlasīt preses izdevumos horoskopus, taču šie horoskopi nesniedz patiesu un precīzu informāciju , tā maldina, rezultātā cilvēki paļaujas kaut kam maldinošam.…