. Kredīts
Kredīts (credit; loan) – naudas vai citu atvieglojamu lietu aizdevums, ko fiziskām un juridiskām personām sniedz kredītiestādes un kas šīm personām dod tiesības rīkoties ar naudu vai citām atvieglojamām lietām un uzliek saistības atdot naudu vai citas atvieglojamās lietas ar vai bez procentiem. Termins ”kredīts“ ir aizgūts no latīņu valodas vārda (credit) un nozīmē aizdevumu, parādu.
1.1 Kredīta formas
Vēsturiski pirmā kredīta forma bija augļotāja kredīts. Tā aizdevēji bija tirgoņi, baznīcas, klosteri, bet aizņēmēji- sīkražotāji, vergturi, feodāļi. kas aizdevumu izmantoja tikai kā maksāšanas līdzekli.
Mūsdienās pastāv šādas kredīta pamatformas: komerciālais kredīts, patēriņa kredīts, valsts kredīts, hipotekārais kredīts, starptautiskais kredīts, līzings, studiju un studējošā kredīts.
Komerciālais kredīts. To piešķir funkcionējošie uzņēmēji cits citam preču kapitāla formās. Preces tiek pārdotas uz kredīta vairumtirdzniecības organizācijās, bet pēdējās tās pārdod mazumtirdzniecības uzņēmumiem.
Komerciālā kredīta līdzeklis ir vekselis - īpaša parādzīme ar noteiktu maksāšanas termiņu. Uzņēmums - piegādātājs, nosūtījis produkciju pircējam, saņem no viņa vekseli par to, ka tas apņemas paredzēto naudas summu samaksāt noteiktā laikā. Tā kā piegādātājam pašam rodas vajadzība segt ražošanas izdevumus, tas iesniedz bankā vekseli un saņem pret to bankas kredītu. Notiek tā dēvētais vekseļu diskonts. Līdz ar to komerciālais kredīts rada vekseļu apgrozību, ko raksturo specifiski noteikumi.
…