Secinājumi
Rakstot šo darbu, es secināju:
1. Stress ir normāla, fizioloģiska parādība – organisma reakcija uz kādu pārsteigumu.
2. Stress var būt gan pozitīvs, gan negatīvs. Pozitīvais stress palīdz darboties, tas veicina ātru reakciju un paaugstina radošo aktivitāti. Savukārt negatīvais stress ir ilgstošs stress, kas var radīt veselības traucējumus.
3. Stress var izraisīt nesaskaņas cilvēku personiskajās attiecībās, kas nereti padara neciešamu ikdienas dzīvi ne tikai abām personām, bet arī pārējiem ģimenes locekļiem.
4. Stress izpaužas arī darbā, ja cilvēkam ir sliktas attiecības ar kolēģiem, neapmierinoši darba apstākļi, kā arī pārslodze vai gadījušās dažādas citas nepatīkamas situācijas.
5. Cilvēkam stresu galvenokārt izraisa dažādi spēcīgi pārdzīvojumi, negaidīti pārsteigumi, dažādas neveiksmes, konfliktsituācijas.
6. Fiziskā stresa iespaidā cilvēkam var rasties problēmas ar veselību, piemēram, galvassāpes un citas sāpes ķermenī, bezmiegs, nogurums, gremošanas traucējumi, uzņēmība pret slimībām.
7. Emocionālais stress izpaužas kā cilvēka garastāvokļa izmaiņas.
8. Garīgais stress ir tāds stress, kas rada izmaiņas cilvēka personībā un spējās.
9. Ilgstošs stress ir ļoti kaitīgs cilvēka veselībai. Tas var radīt nogurumu, nervozitāti, depresiju, kā arī nopietnus veselības traucējumus.
10. Lai novērstu stresa kaitīgo ietekmi, pārvarētu dažādas negatīvas izjūtas un uzlabotu pašsajūtu, nepieciešams ievērot stresa mazināšanas paņēmienus. Tie ir relaksācija un atslābināšanās, iztēle, labs miegs, pilnvērtīgs uzturs, meditācija.
11. Veicot aptauju, noskaidrojās, ka jauniešiem ir vidējs stresa līmenis, turklāt meitenēm stresa līmenis ir lielāks nekā zēniem.
12. Aptaujātie jaunieši no mācībām galvenokārt relaksējas, klausoties mūziku, satiekoties ar draugiem, nodarbojoties ar sportu vai arī vienkārši atpūšoties. Daļai no aptaujātajiem relaksācijas veids ir arī alkohols un cigaretes.
13. Lielākā daļa no aptaujātajiem (86%) atzina, ka stresa gadījumā pie psihologa vai psihoterapeita palīdzību nemeklētu.
…