Tūrisms ir viena no Latvijas ekonomiskās attīstības iespējām un prioritātēm, par ko liecina ikgadējais tūristu skaita pieaugums un tūrisma nozares attīstība. Statistikas dati liecina, ka 2003. gadā Latviju apmeklēja 2469900 tūristu, 2004. gadā – 3033400, bet 2005. gada pirmajos divos ceturkšņos salīdzinājumā ar šo periodu 2004. gadā tūristu skaits bija pieaudzis par 30%.
Lai veiksmīgi turpinātu tūrisma nozares attīstību Latvijā, Tūrisma attīstības valsts aģentūrai (TAVA) nepieciešams izstrādāt tūrisma mārketinga stratēģiju, kas attēlo tūrisma attīstības tendences pasaulē un Latvijā, raksturo Latvijas tūrisma tēlu, nosaka vīziju un izvirza mērķus, kā arī veicamos uzdevumus, kas balstīti uz esošās situācijas analīzi un mārketinga pētījumiem.
Tūrisma mārketinga efektivitāte ir atkarīga no veiksmīgas valstisko, sabiedrisko un privātā sektora organizāciju sadarbības, finansu līdzekļiem, un galvenokārt no skaidri definētas mārketinga stratēģijas, kura ir saskaņota ar vispārējiem tautsaimniecības attīstības uzdevumiem, tādēļ nepieciešamas veicināt un saskaņot darbību ar citām valsts un pašvaldību institūcijām (LR Ārlietu ministrija, LR Ekonomikas ministrija, LR Kultūras ministrija, Latvijas institūts, Vācijas vēstniecība, sadraudzības pilsētas, ES institūcijas, nacionālās tūrisma organizācijas, reģionālās tūrisma asociācijas u.c.).
Šīs tūrisma mārketinga stratēģijas mērķis ir attēlot esošās tūrisma mārketinga aktivitātes, kā arī noteikt, kas būtu jādara, lai attīstītu tūrisma nozari Latvijā.
Marketinga stratēģija ir dokuments, kurš tiek katru gadu precizēts un koriģēts, balstoties uz situāciju tirgū.
Mārketinga stratēģijas izstrādē tiek izdalītas piecas fāzes:
Mērķu un uzdevumu noteikšana;
Esošās situācijas analīze (tirgus analīze – ceļošanas motīvi, pieprasījums un piedāvājums, stiprās un vājās puses, konkurenti);
Plānošana (tirgus segmentācija, jaunu tūrisma produktu idejas, to izveides, ieviešanas un mārketinga pasākumu plānošana);
Realizācija (tūrisma produktu izveide un piedāvāšana);
Kontrole (finansu datu analīze).
Lai plānotu ilgtermiņa Latvijas aktivitātes tūrisma tirgū, ir nepieciešams sekot līdzi kopējiem Eiropas Savienības politiskajiem procesiem, ekonomiskajai attīstībai, tehnoloģiju attīstībai un cilvēku dzīves stila izmaiņām, uz ko pamatojoties ir jāveido jauni tūrisma produkti ar lielu pievienoto vērtību, kā arī jāveicina jau esošā tūrisma produkta pieejamība gan Latvijas, gan ārvalstu tūristiem, pretējā gadījumā šī rīcība būs neefektīva.…