Dzimuma jēdziena konstruēšana
Dzimums ir sociāli bioloģisks raksturojums, ar kura palīdzību tiek konstatēts “sievietes” un “vīrieša” jēdziens. Bioloģiskās atšķirības savukārt ir pamats sociālās kategorijas – dzimtes (gender) veidošanai.
Bioloģiskais dzimums nosaka cilvēku fizioloģiskās atšķirības, bet sociālais dzimuma jēdziens norāda uz vīriešu un sieviešu noteiktajām sociālajām normām, kas ir mainīgas vēsturiskajā un kultūras ziņā.
Dzimtes sociālā konstruēšanas teorija ir balstīta uz analītisku bioloģiskā dzimuma šķiršanu un sociālā dzimuma piedēvēšanas procesu. Šī teorija paredz, ka sociālās lomas ir mākslīgi konstruētas
Sociālā dzimumu konstrukcija nosaka, ka sociālais dzimums atšķiras no bioloģiskā.
Sociālā dzimumu konstrukcija – tā ir izpratne, ka sievietes statuss un dabiski šķietošā atšķirība starp sievieti un sievieti nav bioloģiskas izcelsmes, bet visdrīzāk ir bioloģiskās interpretācijas veids, leģitīvs (atzīts) dotajā sabiedrībā.
Uzskats, ka dzimuma atšķirības ir sociāli konstruētas, tiek veidots bioloģiskā iedalījuma noliegšanas rezultātā.
Kad dzimums tiek aplūkots kā sociālas attiecības, to visbiežāk pieņem, iedalot identitātes kategorijās „vīrietis/sieviete”. Savukārt sociālo attiecību nozīme, piemēram, darba un varas sadalījums, bieži vien tiek interpretēts pēc papildināšanās principa: vīrietība un sievietība tiek definēta saskaņā ar savstarpējās papildināšanas principu gan īpašību, gan arī uzdevumu līmenī.
…