Kopš tā laika, kad cilvēks sāka uzskatīt sevi, nevis tikai, ka niecīgu daļu no sabiedrības, bet gan uztvert sevi, kā personību, viņām nācās domā par to, kā izdzīvot šajā pasaulē, saglabājot kaut minimālu cieņu pret sevi un apkārtējiem. Kā atrast spēkus, lai spētu apliecināt sevi, nosargāt savus principus un ideālus, lai paliktu šajā pasaulē par kaut ko vērtīgu, sevis cienošu? Ka arī ir ļoti svarīgi, saglabāt esības jēgu, saprašanu par to, kam tu dzīvo, lai dzērve neliktos galīgi bezjēdzīga. Un tas ir ļoti svarīgi, jo kad cilvēks zaudē to dzīves jēgu, viņš var nesaprot priekš kam ir radīts, un viņā acis dzīve zaudē jēgu.
Dzīvojot sabiedrībā, katrs cilvēkam nākas saskarties ar nicinājumu un pazemojumu no cita cilvēka puses. Cilvēkam ir ļauna daba, dažkārt viņš neapzinās tās nelabvēlīgas sekas, ko nes viņa vārdi. Tāpēc ir jāprot atrast spēkus, lai visam tam pretoties. Nekad nedrīkst padoties pesimismam un bezcerības apziņai.
Cilvēkam arī jāiemācās, kā palikt cilvēciskam ja runa iet par bagātībām, panākumiem, vienā vārdā sakot, tiem labumiem, ko piedāvā mums laicīga dzīve. Jo ir tik viegli pazaudēt iekšējo tikumisko balstu, sirdsapziņu, un jo svarīgāk godu.
Par visu šo un daudz ko citu mums māca stoicisms. Šīs mācības galvenā doma ir tāda, ka cilvēkam ir jāiemācās izaudzināt sevī stipru gribasspēku, kas būtu pietiekami stiprs, lai cilvēks varētu cīnīties pret visām tām grūtībām, ko uzliek mums dzīve. Pats galvenais ir nevis izmainīt apkārtējo pasauli ap mums, bet gan padarīt citādāku mūsu attieksmi pret to. Tas ir nepieciešams, lai cilvēks varētu izdzīvot un gūt panākumus šajā pasaulē.
Es izvēlējos rakstīt savu darbu par šo tematu, jo man likās ļoti interesanta tieši tā galvenā doma, ko māca stoicisms un man radās vēlēšana tuvāk iepazīties ar šo filozofijas virzienu, lai gūtu, kādas vērtīgas atziņas priekš sevis arī.
Savā darba sākumā es gribētu iepazīties ar stoicisma rašanās vēsturi. Kā tieši stoicisms ietekmē mūsu pasaules uztveri, ka arī nedaudz pieskarties arī vienam no stoicisma pārstāvjiem, Markam Aurēlijām. Precīzāk, viņa darbam, kura nosaukums ir ‘’Pašam sev’’.…