Steroīdi policikliski ogļūdeņraži. Tie ir lipīdi, kuru struktūra pilnīgi atšķiras no neitrāliem taukiem. Katra steroīda molekula satur četrus saistītus oglekļa atomu gredzenus. Steroīdi savā starpā atšķiras ar gredzeniem piesaistīto funkcionālo grupu veidu. Gan mugurkaulnieku hormona aldosterona, gan dzimumhormonu priekštecis ir holesterīns. Aldosterons regulē nātrija koncentrāciju asinīs, bet dzimumhormoni nosaka vīrišķīgās un sievišķās pazīmes. Šo steroīdu funkciju atšķirības izskaidrojamas ar oglekļa gredzeniem pievienoto grupu dažādību.
ANDROGĒNIE ANABOLISKIE STEROĪDI. Tie anaboliskie steroīdi ir vīriešu dzimumhormona testosterona atvasinājumi. "Anabolisks" nozīmē "audus veidojošs", "androgēns" nozīmē "vīriešu". Tos var ievadīt gan tabletšu, gan injekciju veidā. Pēc ievadīšanas tiek veicināta proteīnu veidošanās īpaši dzimumorgānos, ādā, skeletā un skeleta muskuļos.
Androgēnos anaboliskos steroīdus (lielās devās) dažreiz lieto sportisti, kuri nodarbojas ar svarcelšanu, mešanas disciplīnām un daudziem citiem sporta veidiem, kuriem nepieciešams spēks. Izplatīts ir uzskats, ka muskuļu masa un spēks palielinās, ja lieto androgēnos anaboliskos steroīdus un vienlaicīgi nodarbojas ar intensīviem spēka treniņiem, un lieto labu uzturu.
Ar androgēno anabolisko asteroīdu pastiprinātu lietošanu saistītās blakusparādības ir ārkārtīgi nopietnas.
Tās var iedalīt trijās grupās: vispārējās blakusparādības, specifiskās blakusparādības vīriešiem un specifiskās blakusparādības sievietēm:
1.Vispārējās blakusparādības:
- ādas taukošanās un pūtes
- reproduktīvās sistēmas traucējumi, kas izraisa neauglību
- paaugstināts asinsspiediens
- aknu un nieru darbības traucējumi
- bīstama un agresīva izturēšanās pret citiem cilvēkiem
- audzēju augšanas veicināšana.…