Kursa darba mērķi bija noskaidrot stereotipu un aizspriedumu, it īpaši dzimuma stereotipu un aizspriedumu, rašanās un pastāvēšanas cēloņus, noskaidrot to vēsturi, kā arī iespējas tos mazināt.
Darbā tika analizēti vairāku autoru jaunākie pētījumi par stereotipiem un aizspriedumiem, kā arī raksti par parādību vēsturi.
Gan dzimuma, gan citi stereotipi un aizspriedumi pastāvējuši vienmēr. To pierāda Platons: „visās lietās viens dzimums ir daudz pārāks par otru.” Jēdziens „stereotips” parādījās divdesmitā gadsimta sākumā, kad ar to tika apzīmēts aizspriedums. Mūsdienās šie jēdzieni tiek lietoti atsevišķi. Stereotips ir vispārīgs priekšstats par sociālo grupu, bet aizspriedums ir negatīva attieksme pret sociālo grupu, kas var izraisīt diskriminējošu rīcību.
Stereotipi pastāv, pateicoties kategorizācijai. Dzimuma stereotipi norāda uz atšķirībām starp sievietēm un vīriešiem. Aizspriedumi radušies sociālās nevienlīdzības rezultātā. Dzimuma aizspriedumi parasti tiek vērsti pret sievietēm, un iekļauj diskriminējošu rīcību. Dzimuma aizspriedumi no citiem atšķiras ar to, ka parasti iekļauj arī labvēlīgo diskrimināciju.
Stereotipus un aizspriedumus vislabāk var mazināt tiešajā kontaktā ar ārgrupas pārstāvjiem. To izpaušanu var regulēt, aizliedzot izpaust stereotipus vai aizspriedumus, bet likvidēt tos var vieglāk, ja tie ir atklāti izteikti.
Termini: stereotips, aizspriedums, dzimuma stereotips, dzimuma aizspriedums.…