Stereogrammas ir telpiski attēli. Pirmās izmēģinājuma stereo bildes parādījās jau 1836 gadā. Sakarā ar tehnisko līdzekļu attīstību, telpisko attēlu veidošanas tehnoloģijas palika aizvien pilnīgākas. Kaut gan nevar teikt, ka šī attīstība noritēja gludi. Telpisko attēlu veidošanas ideja parādījās daudz agrāk, nekā stereo skaņa, tikai pateicoties veiksmīgiem sasniegumiem mikroelektronikā, signālu ciparapstrādes, datoru un tehnisko novirzienu attīstības, stereoskopija sasniedza masu attīstību.
Pirmās stereogrammas atklāja, jeb izveidoja Čārlzs Vītstons. Viņš, izpētot binokulārās redzes iespējas, spēja konstruēt stereoskopu, kas tika konstruēts balstoties uz prizmām un spoguļiem, kas personai ļāva redzēt 3 Dimensionālu attēlu no diviem 2 dimensionālajiem attēliem.
Stereogramma, jeb „maģiskā acs” ir viens no mūsdienīgajiem mākslas veidiem, izmantojot jaunākos izstrādājumus datorgrafikas un tehnoloģijas jomās, veidojot telpiskuma ilūziju uz divdimensionāla zīmējuma. Slēpto attēlu nevar ieraudzīt, ja uz to skatās parastā skatījumā.
Stereogrammas ir ļoti plašs jēdziens, kas norāda jebkurus telpiskus attēlus, uztaisītus jebkādā veidā. Bet šiem, tautā saucamiem ”maģiskajiem” attēliem ir speciāli atdalīta vieta šajā klasifikācija – Viena Attēla Stereogrammas (Single Image Stereograms). Cilvēks un vairākums dzīvnieku redz pasauli telpiski pateicoties viņu acīm. Ja skatīties uz stereogrammu pareizi, tad katra acs ieraudzīs savu paredzēto projekciju, līdz ar to smadzenes automātiski radīs telpisku attēlu. Šādu spēju sauc par stereoskopisku, jeb binokulāro redzi. Diemžēl ne visiem cilvēkiem tā piemīt, kaut gan tas nenozīmē, ka telpiskuma uztvere viņiem nav pieejama.
Tagad tiek lietotas arī autostereogrammas(3 dimensionāls attēls tiek apslēpts tikai vienā 2 dimensionālajā attēlā, tādējādi cilvēkam radot iespēju redzēt šos attēlus bez stereoskopa) – to princips ir tas pats, atšķirība ir tāda, ka tās tiek veidotas no atkārtojošiem elementiem, vai pat dažādām tekstūrām. Lietojot tekstūras, stereogramma liekas kā parasts attēls ar parastu tekstūru, toties savas stereogrammas īpatnības tā nezaudē.
Savukārt advancētākās stereogrammās, katrs bildes elements ir veidots no elementu kopuma un dziļuma (depth map).…