1. Steampunk jēdziens
Steampunk (no angļu valodas „steam” – „tvaiks” un „punk” – „protests”, „konflikts”) ir zinātniskās fikcijas novirziens, kas radies no cyberpunk un timepunk tehnoloģijas atzariem, kas modelē alternatīvo cilvēces attīstības variantu, kurā ir pilnībā apgūta tvaika mašīnu tehnoloģija un mehānika. Visbiežāk Steampunk nozīmē stilizāciju Viktorijas laikmeta Anglijas (19. gs. otrā puse) un agrīnā kapitālisma ēras stilā, bet vairākiem šis stils asociējas ar vesternu . Tas izpaužas kā raksturīgs celtniecības stils ar bruģētiem ceļiem, gāzes apgaismojumu, kontrastainu sociālo iekārtu. Steampunk stils radās kā literatūras stils, bet ātri vien ieguva plašu popularitāti arī citās sociālajās jomās, galvenokārt pateicoties komiksiem, lomu spēlēm, televīzijas seriāliem un anime multenēm. Termins “Steampunk” oficiāli kā dzīves stils un veids parādījās 1987. gadā. K. V. Džeters pirmo reizi šo vārdu izmantoja ar humoru, lai raksturotu tā laika zinātniskas fikcijas grāmatas („Kas ir Steampunk?”, 2009).
Zināmākie zinātniskās fikcijas aizsācēji ir Žils Verns ( Jules Verne) un H. G. Vells ( H. G. Wells), kuri 20.gs. sarakstīja daudz populāru grāmatu Steampunk stilā, lai gan tad vēl nebija pieņemts šāds termins („Steampunk 101”, 2009)
Steampunk var iedalīt divos žanros („Stīmpanka divas sejas”, 2009):
• Alternatīvi-vēsturiskais Steampunk žanrs – tas balstās uz reālās 19.gs. beigu, 20.gs. sākuma vēsturiskās pasaules stilizāciju.
• Fantasy Steampunk žanrs – sevī iekļauj fantastiskas pasaules, kas tikai tehnoloģiski atgādina 19.gs. Eiropu.
…