Cilvēka tiesību kā valsts un starptautisko tiesību attīstība ir cieši saistīta ar visas sabiedrības un tās demokrātisko institūtu vēsturi. Tās nav apskatāmas ārpus konkrētās vēsturiskās situācijas un sabiedriski politiskās formācijas. Daudzas demokrātiskās idejas, kas šodien veido cilvēktiesību pamatprincipus, bija pazīstamas jau senajās sabiedrības formācijās, un tās aprakstīja daudz tā laika autori.
Noteikts tiesiskais statuss katram sabiedrības loceklim, ļoti nosacīts cilvēka tiesību līmenis bija jau pirms valsts rašanās. Tas izveidojās no katra dzimtas un kopienas locekļa individuālajām un kolektīvajām tiesībām un pienākumiem pret savu dzimtu, kopienu un cilti.
Cilvēktiesību idejas sākotne meklējama filozofu traktātos un tekstos, tādejādi cilvēktiesību vēsturi veido atsevišķas idejas, kas vēlāk tika iestrādātas arī konkrētās valstu deklarācijās. Senākie rakstītie avoti, kuros skarti cilvēktiesību jautājumi tapuši jau pirms antīkā laikmeta. Tādi kā Vēdas, Babilonijas Hammurapi kodekss, Bībele, Korāns un Konfūcija krājums, Babilonijas Hammurapi kodekss.…