Jebkuras valsts ekonomisko pamatu nosaka darba dalīšana ne tikai valsts iekšienē, bet arī starpvalstu mērogā. Tāpēc viens no svarīgiem tautsaimniecības attīstības faktoriem ir ārējā tirdzniecība: eksports un imports. Ārējā tirdzniecība sevišķi svarīga ir mazām valstīm, kurās vietējais tirgus ir nepietiekoši plašs, lai attīstītu jaudīgu ražošanu. Pie tādām valstīm pieder arī Baltijas valstis, tātad arī Latvija.
Var teikt, ka jebkura starptautiskā tirdzniecība attīstās tāpēc, ka tā nes labumu valstij. Līdz ar to arī starptautiskās tirdzniecības torijā ir izvirzīti šādi galvenie jautājumi:
kāpēc valstis tirgojas viena ar otru;
kāds ir ārējās tirdzniecības ekonomiskais pamatojums un izdevīgums.
Autora darba mērķis ir noskaidrot arējās tirdzniecības nozīmi Latvijas ekonomiskajā attīstībā. Darba mērķa sasniegšanai ir izvirzīti šādi uzdevumi:
1)raksturot starptautiskās tirdniecības nepieciešamību;
2)izpētīt starptautskās tirdzniecības teoriju attīstību;
3)iepazīties ar ārējās tirdzneicības pirmsākumiem Latvijas teritorijā;
4)noskaidrot ārējās tirdzniecības politikas jēdzienu;
5)novērtēt tādus starptautisko tirdzniecību raksturojošos elementus kā eksports, imports, ārējās tirdzniecības bilances jēdziens;
6)raksturot Latvijas eksportu un importu laika posmā no 1998.-2000. g.
Darba gaitā izmantotas statistiskās salīdzināšanas metodes.
Lai noskaidrotu ārējās tirdzniecības jēdzienu, starptautiskās tirdzniecības politikas galvenos virzienus, kā arī eksporta un importa attīstību Latvijā, autors izmantoja ekonomiska rakstura monogrāfijas, statistikas gadagrāmatas un ikmēneša biļetenus, kā arī publikācijas par iepriekšminētajiem jautājumiem.…