Ņemot vērā, ka starptautiskās civilās aviācijas attīstība var ievērojami sekmēt draudzības un saprašanās nodibināšanu un saglabāšanu starp pasaules nācijām un tautām, bet ļaunprātīga tās izmantošana var radīt draudus vispārējai drošībai, kā arī ņemot vērā, ka vēlams izvairīties no nesaskaņām un sekmēt tādu sadarbību starp nācijām un tautām, no kuras atkarīgs miers visā pasaulē valstu starpā ir noslēgtas virkne vienošanās un līgumi. Pieaugot gaisa transportam, rodas jaunas vajadzības. Efektīvāk jāpārvalda infrastruktūras, vienlaikus kontrolējot izmaksas, jāsamazina arī kavējumi un gaisa transporta un lidostu ietekme uz vidi. Šos izvirzītos uzdevumus var atrisināt, aizvien biežāk izmantojot tehnoloģijas, kas ļauj pārvaldīt visas operācijas kopumā attiecībā uz lidojumiem un sakarā ar tiem. Ir izveidotas vairākas organizācijas, kas ar savu darbību kontrolē starptautisko gaisa satiksmi, organizē un ievieš drošības pasākumus.
Visā pasaulē gaisa satiksme strauji pieaug, piemēram, Eiropā gaisa satiksme pēdējo piecpadsmit gadu laikā ir palielinājusies gandrīz divas reizes. Domāju, ka arī turpmāk šī tendence saglabāsies. Lai uzzinātu vairāk par šo, manuprāt, mūsdienās ļoti svarīgo nozari, veicu starptautisko gaisa tiesību un to veidojošo normatīvo aktu pētījumu.
Starptautisko gaisa tiesību rašanās un attīstība
Starptautisko gaisa tiesību pirmsākumi meklējami 1919.gadā noslēgtajā Parīzes konvencijā, kas nostiprināja valsts suverenitātes principu pār gaisa telpu, kas atrodas virs tās sauszemes un ūdens teritorijas. Šajā laikā arī radās pirmās teorijas par gaisa brīvībām. Vairākas no Parīzes konvencijas dalībvalstīm izstrādāja likumus un citas tiesību normas, kas regulēja to gaisa telpu izmantošanu, līdz ar to paralēli starptautiskajiem normatīvajiem aktiem parādījās arī pirmā nacionālā likumdošana.…