IEVADS.
Mūsdienas pasaulē notiek straujas industrializācijas un globalizācijas procesi, kas apvieno vairākus tautas, nācijas un valstis. Strauji attīstās jaunas tehnoloģijas, uzņēmēji veic savu komercdarbību visā pasaulē, cilvēki grib ceļot un atpūsties vis dažādas pasaules vietās. Tāpēc mūsdienas aviācijai, kā visātrākajam pārvietošanas veidam, pieaug pieprasījums un tās ļoti ātri attīstās. Ņemot vērā, ka starptautiskās civilās aviācijas attīstība var ievērojami sekmēt draudzības un saprašanās nodibināšanu un saglabāšanu starp pasaules nācijām un tautām, bet ļaunprātīga tās izmantošana var radīt draudus vispārējai drošībai. Tāpēc vēlams izvairīties no nesaskaņām un sekmēt tādu sadarbību starp nācijām un tautām, no kuras atkarīgs miers visā pasaulē valstu starpā ir noslēgtas virkne vienošanās un līgumi. Ar gaisa transporta sfēras paplašināšanu rodas jaunas vajadzības. Efektīvāk jāpārvalda infrastruktūras, vienlaikus kontrolējot izmaksas, vienkāršot pakalpojuma sniegšanas veidus, jāsamazina arī kavējumi un gaisa transporta, paaugstināt drošības līmeņi visos saistošos objektos un samazināt lidostu darbības ietekme uz vidi. Šos izvirzītos uzdevumus var atrisināt, aizvien biežāk izmantojot tehnoloģijas, kas ļauj pārvaldīt visas operācijas kopumā attiecībā uz lidojumiem un sakarā ar tiem. Ir izveidotas vairākas organizācijas, kas ar savu darbību kontrolē starptautisko gaisa satiksmi, organizē un ievieš drošības pasākumus.
Es pati kaut 2-3 reizes gadā izmantoju aviokompānijas pakalpojumus. Un tās manāmi katru gadu kļūst labāk, ērtāk un vienkāršāk izmantojama. Tikai 10-15 gadus atpakaļ tās process, kā biļetes pirkums, reģistrācija, izlidošana un atlidošana, pases kontrole un muitas zonas pārbaudījumi, bija krietni sarežģīts un grūts, var teikt arī nogurdinošs. Nebija arī tik viegli un vienkārši komerciāliem pārvedumiem, jo tie bija apgrūtināti ar dokumentu saskaņošanas procesu. Mūsdienās, kad pasaules valstis sekmīgi attīsta savstarpējas attiecības un ar jaunas tehnoloģijas attīstību, īpaši ar Pasaules informatīva tikla attīstību un tās efektīvu izmantošanu, civilaviācija ir viegli pieejama un izmantojama. Jau pieņemti ļoti daudz likumu, normatīvu aktu un noslēgti līgumi starp valstīm un katrā valstī ar atsevišķais likums par gaisa telpa izmantošanu, kas efektīvi funkcionē, bet tās process neapstājas un nākotnē būs pieņemti vairāki jauni dokumenti, kam pamats ir jaunas situācijas un problēmas( piemērām, terorisms).
Savā darbā es apskatīšu galveno daļu no pieņemtajiem dokumentiem, kas darbojas kā tiesiskais pamats starptautiskas gaisa telpas izmantošanai.
Apvienotas Nācijas Organizācijā (ANO) izveidota specializēta aģentūra- Starptautiskā Civilās aviācijas organizācija (ICAO), kas nodarbojas ar šī joma starptautiskajām tiesībām.
…