Situācija orgānu transplantācijā.
Orgānu transplantācijas tehnoloģijas nemitīgi attīstās un pati orgānu aizvietošana kļūst pieejama arvien lielākam cilvēku skaitam visā pasaulē. Nepareiza, negodīga un neadekvāta šo orgānu izņemšana, piegādāšana un sadale rada situācijas, kad tiek pārkāptas tiesiskās un ētiskās normas. Pieaug šīs sfēras komercializācija, līdz ar ko aktuāli kļūst jautājumi par orgānu piedāvājuma palielināšanu, donora un pacienta kvalitatīvu apkopi un vienlīdzīgu orgānu pieejamību visiem tiem, kam tie nepieciešami. Dažādas pieejas tiek apsvērtas, lai atbildētu uz šiem jautājumiem lokālā un nacionālā skatījumā, toties tās nav bijušas veiksmīgas, jo gēnu tehnoloģijas ir pieejamas starptautiskā līmenī. Nepieciešams izveidot internacionālas vadlīnijas un robežnosacījumus, lai kontrolētu un veicinātu augstus veselības standartus, nodrošinātu vienlīdzīgu sadali, kā arī dalītos un pielietotu jaunākās tehnoloģijas, kas izgudrotas orgānu transplantācijā. Mērķi ir zināmi, tagad tikai atliek atrast ceļus, kā līdz tiem nokļūt.
Pašlaik orgānu transplantācijas tehnoloģiju augšanas ātrums strauji apsteidz pieejamo orgānu daudzumu. Rodas situācija, kad tirgū pieprasījums pārsniedz piedāvājumu. To vēl ļoti saasina tas, ka šeit tiek skarti dzīvības un nāves jautājumi. Uznirst problēmas, kuras vēl nav pazīstamas tiesiskajos un ētiskajos laukos. Viena šāda problēma ir orgānu transplantācijas mārketings.
Esam jau pieraduši, ka preces tiek apmainītas pret naudu. Šī vienkāršā formula tik vienkārša tomēr nav, jo pastāv sena tradīcija, kas aizliedz pārdot orgānus, un pārlieku nostiprinājies uzskats, ka tos jāziedo. Tātad orgānu transplantācijas attieksmes pamatā vairāk tiek likts altruisms nevis nolūks gūt peļņu. Orgānu trūkums un cilvēku nabadzība jaunattīstības valstīs liek pieturēties pie šī tradicionālā skatījuma.…