Kopumā dalība SVF nozīmē gan to, ka Latvija ir daļa no starptautiskās finanšu sistēmas, gan arī dod iespēju mūsu valstij veidot un ietekmēt SVF notiekošos procesus. Jāatzīmē, ka fondā līdzdarbojas lielākā daļa pasaules valstu, ieskaitot industriāli attīstītās valstis, kas uzskata šo dalību par nepieciešamu un lietderīgu. Katra SVF dalībvalsts var saņemt finansiālu atbalstu maksājumu bilances grūtību gadījumos, nepieciešamo tehnisko palīdzību un līdzvērtīgi piedalīties lēmumu pieņemšanā, kas skar visu pasaules finanšu sistēmu. Latvijai ir iespēja iesaistīties ikgadējās konsultācijās par ekonomikas attīstības procesiem pasaulē, kā arī ik gadus saņemt neatkarīgu un objektīvu Latvijas ekonomiskās situācijas novērtējumu, ko ņem vērā gan investori, gan arī citas organizācijas, piemēram, starptautiskās kredītreitingu aģentūras un Eiropas Komisija.
Rūpējoties par starptautiskās finanšu sistēmas stabilitāti un attīstību, SVF darbinieki un dalībvalstu pārstāvji SVF birojā Vašingtonā, saziņā ar centrālo banku, finanšu ministriju un citu valsts institūciju darbiniekiem, veido starptautisko uzraudzības sistēmu, izstrādā ekonomisko krīžu un to seku novēršanas un atrisināšanas instrumentus. Viens no fonda uzdevumiem ir palīdzēt valstīm ar zemu ienākuma līmeni veikt ekonomiskās reformas, iegūt šīm reformām nepieciešamos līdzekļus.
SVF dalībnieki ir valstis, nevis to savienības, tāpēc iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) nav mainījusi Latvijas tiesības un pienākumus līdzdarboties šajā organizācijā. Papildus Latvijai ir saistoša arī SVF lietu koordinācija ES līmenī, jo, nenoliedzami, lielāku ietekmi var panākt ar saskaņotu viedokli.…