Pēdējo gadsimtu laika starpnacionālas kompānijas kļuva par ļoti svarīgu instrumentu, pasaules ekonomikas attīstība un starp valstu attiecību veidošanai. Viņu strauja attīstība pasaule atspoguļo pasaule pieaugošo konkurenci un darba tirgus sadalījumu.
Starpnacionālas kompānijas no vienas puses ir straujo starpvalstu attiecību attīstības produkts, bet no otras puses vīni paši no sevis veido lielo mehānismu kas var ietekmēt tos. Aktīvi iedarbojoties uz starpvalstu ekonomiskam attiecībām, starpnacionālas (transnacionālas – pasaule visbiežāk izmantojams vārds, ar to pašu nozīmi) kompānijas (TNK – tālāk teksta sekos šis saīsinājums), veido jaunas attiecības, kuras ir atšķirīgas no vispār pieņemtiem pasaule.
TNK Definīcija: Ļoti liela uzņēmumu apvienība, kas ievērojamu daļu savu finansiālo un tehnoloģisko operāciju un darījumu veic ārzemēs, izmantojot nodibinātās filiāles, nodaļas, meitasuzņēmumus u. tml. Lai iegūtu pēc iespējas lielāku kopējo peļņu, plaši izmanto apvienību iekšējos darījumus, uzņēmuma iekšējās cenas, nodokļu oāzes u. c., ir likumsakarīgi radusies starptautiskās zinātniskās un ražošanas kooperēšanās rezultātā. Mūsdienu pasaulē ir gan liela ekonomiska, gan politiska ietekme.
TNK ir pārvērtuši pasaules ekonomiku par lielu starptautisku rūpnīcu, kas nodrošināja attīstību tehniskas un kvalitātes līmeņi produkcijai, ražošanas efektivitāti, menedžmenta formu pilnveidošanu, uzņēmumu vadība. Vīni darbojas caur saviem meitas uzņēmumiem un filiālēm visa pasaule pēc vienotas zinātniski – ražošanas – finansiālas stratēģijas, kas formulējas TNK „smadzenes”.…