Elektroenerģiju ražo elektrostaciju ģeneratori, bet elektroenerģijas patērētāji atrodas dažādos attālumos no tās ražošanas vietām. Lai elektroenerģiju pārvadītu no ražošanas vietām līdz atsevišķiem patērētājiem, jāizveido racionālas elektroapgādes shēmas.
Lielas jaudas lielos attālumos, pārvada pa augstsprieguma elektropārvades līnijām. Elektrostacijās uzstādīto ģeneratoru ražotā elektroenerģija ir ar samērā mazu spriegumu (10...21 kW). Arī nelielas jaudas elektroenerģijas patērētājus izgatavo nelielam spriegumam. Tāpēc elektrostacijās ģeneratoru spriegumu paaugstina, bet pie patērētājiem spriegumu pazemina. Sprieguma paaugstināšanu un pazemināšanu veic transformatoru apakšstacijās.
Par centralizētu energoapgādi sauc patērētāju elektroapgādi no energosistēmas. Pieaugot elektroenerģijas patēriņam un nepieciešamībai pēc kvalitatīvas elektroenerģijas, elektroapgādes sistēmas izveido ar vien sarežģītākas, ievieš automatizāciju, veic elektroenerģijas ekonomijas pasākumus.
Elektroenerģijas patērētāji atrodas rajonos ar atšķirīgiem energoresursiem, tāpēc energoapgādes sistēmai jānodrošina elektroenerģijas pārvade lielos attālumos. Elektriskie tīkli apvieno elektrostacijas, izveidojot energosistēmas. Elektroenerģiju patērētājiem pievada centralizēti no energosistēmas. Tas palielina patērētāju elektroapgādes drošību un ekonomisko efektivitāti.…