Katrā valstī viens no svarīgākajiem finanšu sistēmas posmiem ir valsts budžets, kuru apstiprina valsts augstākais likumdošanas orgāns. Budžets ir vēsturiska kategorija, jo tas ir saglabājis savu nozīmi, mainoties sabiedriskajām formācijām. Valstij pastāvīgi ir nepieciešami līdzekļi savu funkciju nodrošināšanai un tas tiek īstenots ar budžeta starpniecību, pārdalot valsts nacionālo ienākumu, koncentrējot naudas līdzekļus centralizētajā fondā un sadalot tos valsts vajadzībām. Tātad, Budžeta mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, citām valsts institūcijām un pašvaldībām to valsts pienākumu izpildei, nodrošinot, lai tajā laikposmā, kuram šie līdzekļi paredzēti, izdevumus segtu atbilstoši ieņēmumi.
Budžetus iedala valsts budžetā un pašvaldību budžetos, savukārt, valsts budžets un pašvaldību budžeti sastāv no pamatbudžeta un speciālā budžeta.
Savā referātā es apskatīju speciālā budžeta jēdzienu, to funkcijas un nozīmi.
Speciālais budžets ir budžeta daļa, kuru veido īpašiem mērķiem iezīmēti ieņēmumi, ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi, ārvalstu finanšu palīdzība, ziedojumi un dāvinājumi naudā vai natūrā (ar uzskaiti naudā), kā arī izdevumi, kurus paredzēts segt no šiem ieņēmumiem vai arī aizņēmuma no valsts pamatbudžeta…