NOBEIGUMS
Referātā tika apkopota pieejamā informācija par speciālo izmeklēšanas darbību ieviešanas mērķi un to vispārējo raksturojumu. Darbā tika pētīta arī salīdzinošai izpētei nepieciešamo paraugu iegūšanu speciālā veidā, kas ir viena no speciālajām izmeklēšanas darbībām. Tika noskaidrots, kā šīs speciālās izmeklēšanas darbības tiek izmantotas kriminālprocesā, kādiem mērķiem un cik lielā mērā tās aizskar cilvēka pamattiesības.
Izpētot tēmu, ir radušies secinājumi:
1. Speciālās izmeklēšanas darbības ieviestas, lai uzlabotu kriminālprocesa efektivitāti pirmstiesas izmeklēšanas procesā.
2. Salīdzinošai izpētei nepieciešamo paraugu iegūšanu speciālā veidā tiek veikta slepeni, personai, pret kuru šīs darbības tiek veiktas, nezinot, lai saglabātu iespējamos pierādījumus, kas kalpotu par pamatu apsūdzības izvirzīšanai, vai gluži pretēji, kriminālprocesa izbeigšanai.
3. Speciālās izmeklēšanas darbības notiek slēptā veidā, jo persona nav saņēmusi aizdomās turētā personas statusu, lai izmantotu tai esošās procesuālās tiesības.
4. Salīdzinošai izpētei nepieciešamo paraugu iegūšanu speciālā veidā ir vienīgā no speciālās izmeklēšanas darbībām, kas ļoti minimāli skar personu tiesības un vispār neskar intereses.
5. Speciālo izmeklēšanas darbību ietekme uz cilvēka pamattiesību ievērošanu ir samērīga, jo tai ir nostiprināta tiesiskā bāze, kas aizsargā cilvēka pamattiesības.
…