Ievads
Jau IIX gadsimtā Spānijā veidojās arābu iekarošanas pretestības centri; tika likts sākums Rekonkistai (sp. Reconquista - atbrīvošana). XI gadsimtā šīs process izplatījās visā Spānijas territirojā, kad sākās cīņa pret arabiem. Rekonkistā piedalījās gan garidzniecība, gan feodāļi, gan zemnieki, cerēdami uz zemju un augstāku amatu saņemšanu. Rekonkistas process bija ilgstošs, dēļ jaunu karaļvalstu veidošanas, kas cīnījās savā starpā, kā arī ieņēma zemes Eiropā. Spānija, XV gadsimta beigās, pabeigusi Rekonkistu un uz to laiku pārvertusies par vienotu valsti (1479.g. Kastilijas un Aragona apvienošanās rezultātā), uzreiz ieņēma vienu no pirmajām vietām, Eiropas valstu starpā. Tā ietvēra sevī gandrīz visu Pirenejas pussalu, izņēmot tā rietumu daļu, kas bija Portugāles territorija. Spānijai piederēja arī Baleāru salas, Sardīnija, Sicilija un no 1504.g. Neapoletanas karaļvalsts. Spānijas iedzīvotāju skaits sastādija, pēc dažādiem datiem, no 7,5 līdz 10 mlj. cilvēku. Spānija izvērsās par milzīgu koloniālo impēriju, militāri un ekonomiski spēcīgāko, plaukstošāko valsti Eiropā ar plašiem koloniālajiem īpašumiem Dienvidamerikā, Centrālamerikā, Āfrikā, Dienvidaustrumāzijā. XVI gadsimtā Spanija un Portugāle, lielo ģēogrāfisko atklājumu dēļ izvērtās par Eiropas līderiem tāljūras tirdzniecībā, tomēr Spānijas un Portugāles pārticība izrādijās visai īslaicīga parādība.
Neskatoties uz ievērojamiem panākumiem, rūpniecības attīstībā XVI gadsimta sākumā un virknes pilsētu uzplaukuma, Spānija palika agrārā valsts ar atpalikušo lauksaimniecību, kurā nenotika ekonomisko kustību, raksturīgu Anglijas un citu ekonomiski attīstītu tā laika Eiropas valstu laukasimniecībai.
Referātā tiks aplūkots, kā Spānija kļuva par Eiropas varenāko valsti, tiks apskatīta un analizēta Spānijas ekonomiskā un politiskā attīstība neilgā varenuma periodā XVI gadsimta pirmajā pusē, kā arī Spānijas noriets, tā cēloņi, kas sākās XVI gadsimta otrā pusē un turpinājās XVII gadsimtā. Mēs izpētīsim svarīgākus notikumus un personības, Spānijas jauno laiku vēstures pirmajā pusē.
…