1. Somijas ģeogrāfiskais raksturojums
Somija ir valsts Ziemeļeiropā, pie Baltijas jūras. Tā robežojas ar Zviedriju, Norvēģiju un Krieviju. Daļa Somijas teritorijas atrodas aiz ziemeļu polārā loka. Somijas galvaspilsēta ir Helsinki. Somijas platība ir 337 tūkstoši kvadrātmetri. No kopējās teritorijas aramzeme aizņem astoņus procentus, meži aizņem piecdesmit septiņus procentus, ezeri deviņus procentus un purvi divdesmit sešus procentus. Valsts nacionālās valodas ir Somu un Zviedru valoda ( vikipēdijas raksts 2009, ER).
Somijas dienvidu daļu apskalo Somu līcis, rietumu daļu - Botnijas līcis. Starp Somiju un Zviedriju atrodas Somijai piederošās Ālandu salas, kurām ir sava autonomija. Valsts krasta līnija ir samērā ierobežota, ar daudz sīkām salām un šērām. Lielākā daļa Somijas salas atrodas dienvidrietumos, Ālandu salās un gar Somu līča dienvidu piekrasti. Somijai ir arī ostas, kas atvieglo valsts ārējo tirdzniecību (IG TRADE 2009, ER).
Somijas augstākais kalns ir Haltitaunturi, Kas atrodas pašos ziemeļos netālu no Norvēģijas. Tā augstums ir 1328 metri virs jūras līmeņa. Valsts ir ļoti bagāta ar ezeriem. Lielākais Somijas ezers ir Saimā, kas ir ceturtais lielākais ezers Eiropā. Pēc dabas Somiju var iedalīt trijos reģionos, tie ir – krasta zeme, ezeru zeme un augšzeme ziemeļos. Krasta zeme ir josla 50 – 100km gar krastu. Šeit ir arī vislabākie lauksaimniecības areāli Somijā.
Ezeru zeme atrodas Somijas dienviddaļā un centrālajā daļā, šeit ir lieli meži ar zemi, kas nav sevišķi auglīga, kā arī ļoti daudz ezeru. Reģionā ir arī daudz upju, kuras pienācīgi tiek arī izmantotas, piemēram, koksnes transportam un hidroelektrostacijām.
Somijas augšzeme ir kalnāji ziemeļos, kā arī lieli meži. Šajā reģionā atrodas arī lielais ezers Inari.
…