Mūsu valstīs ir dažādu veidu cietumi: slēgtie cietumi, daļēji slēgtie cietumi, kā arī atklātie cietumi un audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem. Slēgtajos un daļēji slēgtajos cietumos ir stingrs režīms un pastiprināta uzraudzība. Bet atklātajos cietumos un audzināšanas iestādēs režīma un uzturēšanas apstākļi ir humānāk un labvēlīgāk nekā citos cietumos. Tāpēc resocializācijas nolūkā notiesātos, ņemot vērā viņu labu uzvedību, panākumus darbā, kā arī attieksmi pret administrāciju, sabiedrību un notiesātiem, var pārvest no daļēji slēgta cietuma uz atklāto cietumu vai nosacīti pirms termiņa atbrīvot.
Es savā referātā izskatīju daudzus jautājumus, kuri saistīti ar nepilngadīgo notiesāto sodu izciešanu brīvības atņemšanas iestādēs. Savā darbā es izskatīju soda izpildes režīms, nepilngadīgos notiesātos iesaistīšanu darbā, kā arī izglītības jautājumu, kādu audzināšanas darbu izveda ar nepilngadīgajiem, kā arī viņu materiālo, sadzīves un medicīnisko nodrošinājumu.
Ir grūti runāt par nepilngadīgajiem, tāpēc kā nav neviena vienota likuma vai dokumenta, kurā būtu izskatīti visi jautājumi, kuri saistīti ar nepilngadīgo notiesāto sodu izciešanu, tāpēc es izmantoju savā darbā Latvijas Sodu izpildes kodekss, LR Tieslietu ministrijas rīkojumu par “Brīvības atņemšanas iekšējas kārtības pagaidu noteikumiem”, “Īss Ieslodzījuma vietu pārvaldes 2000. gada darbības pārskats”, kā arī Eiropas Padomes Ministru Komitejas rekomendācijas Nr. R(89)12 un paskaidrojošais memorands.…