Pēc PVO apkopotajiem datiem, seksuālā vardarbība ir nopietna problēma, kas aptver visu pasauli un miljoniem cilvēku, atstādama nopietnas sekas upuru garīgajā, sociālajā un fiziskajā veselībā. No pieejamiem datiem domā, ka aptuveni katra ceturtā sieviete var pieredzēt seksuālo vardarbību no intīmā partnera puses dzīvē [1].
Seksuālā vardarbība tiek definēta, kā jebkurš seksuāls akts vai mēģinājums izdarīt seksuālu aktu, pret otras personas gribu [2].
Mans mērķis šajā darbā ir noskaidrot iespējamos riska faktorus, kas palielina seksuālās vardarbības risku pret sievietēm.
Pētniecības uzdevumos ietilpst:
1.Apkopot un analizēt informācijas avotus;
2.Noskaidrot galvenos seksuālās vardarbības riska faktorus;
3.Uzzināt seksuālās vardarbības prevalenci pasaulē;
4.Aplūkot, kādas ir sekas seksuālai vardarbībai;
5.Iegūt informāciju par šīs problēmas nozīmību.
Seksuālā vardarbība pārsvarā ir valstīs, kur vīrieša loma ģimenes dzīvē ir liela [1,3]. Arī sabiedrībai ir sava nozīme – nabadzība, antisociāla uzvedība un tolerance pret seksuālo vardarbību [1]. Tie ir tikai daži no pētījumos minētajiem riska faktoriem.
Apgalvo, ka lielāks seksuālās vardarbības risks ir no vīrieša puses, kuru sieviete pazīst [3]. Apskatītajos pētījumos vardarbības izdarītāji ir vīri vai partneri, bet tie var būt arī citi ģimenes locekļi vai upurim pazīstami vīrieši [4].
Seksuāla vardarbība ir kompleksa problēma, pret kuru nevar attiecināt vienu cēloni. To ietekmē vairāki gan sociāli, ekonomiski, gan kultūras faktori [3].
Pētījumos izmantotās metodes
Lai varētu noskaidrot dažādos riska faktorus, kas palielina risku sievietei ciest no seksuālās vardarbības, tika veikti neeksperimentāli pētījumi, kas ietvēra gan intervēšanu [5,6,7,10,11], gan arī statistikas un iegūtu datu izvērtēšanu [1,2,3,9,12,13].
Randomizēti atlasot sievietes pētījumiem, vērā tika ņemts viņu vecums (>18) [5]. Tika veikts arī randomizēts pētījums intervējot vīriešus, kas strādā dažādās nozarēs [7].
Citos pētījumos, kur vēlējās noskaidrot konkrētus riska faktorus, kā pastiprinošu iemeslu seksuālai vardarbībai pret sievieti, tika speciāli atlasīta sieviešu grupa ar noteiktiem parametriem, piemēram, zemi ienākumi, alkohola lietošana vai seksuāla izmantošana bērnībā [8,9,10,11]. Sievietes tika atlasītas arī speciālos palīdzības dienestos vai izvēlētas saistībā ar kādu konkrētu projektu [8,10,11].
Pētījumu dizainam izmantoja šķērsgriezuma pētījumus, piemēram, veiktais pētījums Ķīnas ginekoloģiskajā slimnīcā par intīmā partnera vardarbības riska faktoriem un prevalenci [6]. Bieži lietotas analīzes pētījumu apstrādei bija regresijas metode, lai novērtētu riska faktorus [5,7,14].
Vairākos pētījumos izmantoja jau apkopotus datus, kā, piemēram, informāciju par seksuālo vardarbību no policijas, medicīnas iestādēm, nevalstiskām organizācijām un speciāliem pētījumiem [2,8,13]. …