Skolotājs ir mācību procesa subjekts, tā organizēšanai profesionāli sagatavots profesionālis. Skolotāja izglītība, apgūtās teorijas un prakses attiecības viņā kompetencē, saskarsme ar skolēniem, profesionālā pārliecība un attieksme pret skolēnu, sevi, savu darbu nosaka mijiedarbības raksturu ar skolēnu, vērtību apmaiņu mācību procesā, mērķtiecīgi veidojot skolēna daudzpusīgas un harmoniskas attīstības pedagoģisko situāciju.
Skolotājs prognozē, konstruē un vada mācību procesu, nodrošinot didaktisko mērķu (izglītojošo, audzinošo, attīstošo) sasniegšanu programmā noteiktā un skolēna iespējām atbilstoši kvalitātē.
Skolotāja izglītība un personiskā kultūra, teorijas un prakses attiecības pieredzē, profesionālā kompetence, saskarsme ar skolēniem un citiem pedagoģiskā procesa dalībniekiem, profesionālā pārliecība un atbildība nosaka mijiedarbības raksturu ar skolēnu, vērtību apmaiņu mācību procesā, skolēna īpašībām atbilstošu aktuālo situāciju viņa brīvai attīstībai.
Profesionāli modelēta didaktiskā situācija atrisina mācību procesa galveno pretrunu starp skolēna sasniegto fizisko un garīgo attīstību kā iespēju, no vienas puses, un mācību procesā sasniedzamo – no otras. …