Pēdējos gados mūsu sabiedrībā ir jūtami pieaugusi interese par psiholoģiju, it īpaši par cilvēku attiecību veidošanos, konfliktiem un to risināšanu, pārliecināšanu, komandas veidošanu u.c. Tie ir jautājumi, kurus pēta īpaša psiholoģijas nozare – sociālā psiholoģija. Tā pēta indivīda un sociālās vides savstarpējo ietekmi. Galvenais jautājums, uz kuru sociālā psiholoģija meklē atbildi, ir: kā cilvēku domas, jūtas un uzvedību ietekmē citi cilvēki.
Sociālās psiholoģijas pētījumu sfēra aptver indivīdu vērtības, sociālās attieksmes, emocionālos stāvokļus, kognitīvās shēmas, personības iezīmes, savstarpējās attiecības – sazināšanos, sadarbību un sāncensību, naidu un mīlestību, sociālās lomas.
Dažādas aktuālas tēmas Latvijā, piemēram, stereotipi, aizspriedumi un agresija ir maz pētīti un aprakstīti. Arī līdz galam nesaprasta problēma ir cilvēku attiecības, to veidošanās no sociālās psiholoģijas viedokļa.
Referātā aplūkotas piecas teorijas, kas, pēc darba autores domām, ir nozīmīgas veiksmīgu attiecību veidošanā ar apkārtējiem cilvēkiem. No tuvības teorijām praktiskā aspektā aplūkota sociālās apmaiņas teorija. Sniegti piemēri no mūsdienu dzīves, kuros spilgti atklājas apmaiņas teorijas iezīmes.…