Uzņēmējdarbības attīstību valstī ietekmē daudzi faktori – sociālie, starptautiskie, politiskie, ekonomiskie, ģeogrāfiskie, klimatiskie, demogrāfiskie u.c. Uzņēmējdarbību būtiski ietekmē arī valsts nodokļu politika. Tas ir ļoti būtisks faktors valdības mērķu sasniegšanai. Nodokļiem ir ļoti svarīga loma valsts budžeta ieņēmumu nodrošināšanā. Jo lielāki ir ieņēmumi, jo veiksmīgāk iespējams risināt dažāda mēroga problēmas, kā izglītības, veselības aprūpes, sociālās, valsts aizsardzības u. c. Daži nodokļi tiek paredzēti globāliem mērķiem, bet citi- konkrētiem mērķiem.
Viens no nodokļiem, kur paredzēts noteiktiem mērķiem, ir valsts sociālas apdrošināšanas iemaksas.
Tas ir vesels pasākumu kopums, ko organizē valsts, lai apdrošinātu personas vai tas apgādībā esošo personu risku zaudēt ienākumu sakarā ar sociāli apdrošinātas personas :
1)slimību,
2)invaliditāti,
3)maternitāti,
4)bezdarbu,
5)vecumu,
6)nelaimes gadījumiem darbā,
7)saslimšanu ar arodslimību,
8)papildizdevumus sakarā ar sociāli apdrošinātas personas vai tās apgādībā esošas personas nāvi.
Sociālā apdrošināšana ir valsts sociālās drošības sistēmas sastāvdaļa.
Sociālās apdrošināšanas pamatprincipi paredz:
1)solidaritāti starp sociālās apdrošināšanas iemaksu veicējiem un sociālās apdrošināšanas pakalpojumu saņēmējiem;
2)sociālās apdrošināšanas līdzekļu izmantošanu tikai sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem saskaņā ar likumu “ Par valsts sociālo apdrošināšanu”.
Hipotēze – valsts sociālās apdrošināšanas obligātas iemaksas - veids kā samazināt Latvijas iedzīvotāju risku, zaudējot darba ienākumus, un drošs vecuma pensijas uzkrāšanas veids.
Darba mērķis – izpētīt valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu struktūru un lomu Latvijas iedzīvotāju labklājībā.…