Ievads
Ikviens latvietis zina Eduarda Veidenbauma vārdu. Katram asociācijas ar to ir citas – lielākajai daļai šis vārds asociējas tikai un vienīgi ar to, ka Veidenbaums bijis dzejnieks, bet ir ļoti daudzi cilvēki, kuriem uzreiz rodas priekšstati, piemēram, par revolucionāru dzeju, par spilgtu sabiedrības un laikmeta atspoguļojumu, kas ir viens no raksturīgākajiem motīviem šī dzejnieka daiļradē. Neraugoties uz to, kādas būtu cilvēku zināšanas par dzejnieku, viņš noteikti nav aizmirsts. To pierāda gan 2005. gadā izdotais dzejoļu krājums „Dzeja”, kurā apkopoti Eduarda Veidenbauma liriskie darbi, kā arī viņa kolēģu veltījumdzejoļi, gan Valmieras Drāmas teātra veidotā izrāde „Eduards” 2009. gadā.
E. Veidenbaums rakstījis 19. gadsimtā, pašlaik ir 21. gadsimts. Pagājuši vairāk nekā simt gadu, bet šī dzeja ir tautā mīlēta, to lasa, daudzi jo daudzi cilvēki vēl aizvien gūst no tās ļoti daudz sev, atrod līdzīgus uzskatus, jo tajā aplūkotie jautājumi, kā sabiedrība un tās rīcība, dzīve, neatkarība, ir aktuāli vēl aizvien. Un šī referāta temats – sociālais protests Eduarda Veidenbauma dzejā – norāda uz vienu no spilgtākajām līnijām E. Veidenbauma lirikā. Šis dzejnieks ir bijis revolucionārs, cīnītājs, līdz ar to sociālais protests ir viens no galvenajiem motīviem E. Veidenbauma dzejā.
Referātam izvirzīts mērķis – izanalizēt sociālo protestu, kas atspoguļots E. Veidenbauma dzejā, atklāt pret ko konkrēti šis protests vērsts.
Lai mērķi sasniegtu un labāk izprastu sociālo motīvu, jāiepazīstas arī ar konkrētajam laikmetam raksturīgo, 19. gadsimta beigu sabiedrību saistībā ar dzejnieka personību. Līdz ar to izvirzīti uzdevumi:
1. Iepazīties ar E. Veidenbauma biogrāfiju.
2. Izzināt laikmetu, kurā dzejnieks dzīvojis, saprast konkrētajam laikam raksturīgo, meklēt tā atspulgu E. Veidenbauma dzejā.
3. Iepazīties ar E. Veidenbauma dzeju, analizēt sociālo protestu, dzejnieka nostāju pret sabiedrības galvenajām vērtībām, 19. gadsimta sabiedriski politisko dzīvi.
4. Iepazīties ar kritisko literatūru par E. Veidenbauma dzeju.
Referāta teorētiskā bāze pamatā balstīta uz Līvijas Volkovas izdarītajiem atzinumiem un pētījumiem saistībā ar E. Veidenbaumu.
Referāta struktūru veido ievads, galvenā daļa, nobeigums, secinājumi, bibliogrāfijas saraksts, kuru veido 5 vienības. Galvenajā daļā raksturots un analizēts sociālais protests E. Veidenbauma dzejā, balstoties uz dzejnieka lirikā atrodamo sabiedrības dalījumu četros cilvēku tipos.
…