Sociālie kontakti (sociālais kapitāls) nodrošina cilvēkam informāciju par dažādām iespējām: kā iegūt labāku, augstāk atalgotu darbu; kur izdevīgi nopirkt vai īrēt piemērotu mājokli; kur lēti un izdevīgi iepirkties; kurš ir "labs" ārsts; kāda sociālā palīdzība iespējama grūtā brīdī utt. Savākt šādu informāciju no oficiāliem kanāliem parasti ir grūti un dažkārt arī neefektīvi.
Sociālie kontakti (sociālais kapitāls) cilvēkam nodrošina atbalstu, veicot to vai citu darbību. Piem., kāda līdzcilvēka rekomendācija var būt izšķiroša, lai dabūtu labu darbu, aizdevumu, noslēgtu līgumu u.c.. Tādējādi sociālais kapitāls ļauj palielināt ienākumus.
Sociālie kontakti ļauj cilvēkam aizstāt paša prasmes trūkumu kāda darba veikšanai ar cita cilvēka palīdzību. Piem., kaimiņš palīdz kaimiņienei pielikt vai izremontēt atslēgu, bet viņa izlabo kaimiņa apģērbu. Šādi savstarpēji palīdzības līgumi darbojas ātrāk un lētāk nekā specializēto darbinieku piedāvājumi. Ir darbi, kurus vispār negribas uzticēt svešam (bērnu pieskatīšana u.c.).
Sociālie kontakti palīdz cilvēkam "iedzīvoties" apkārtējā vidē un sabiedrībā, justies drošākam un gūt emocionālu atbalstu.
Sociālie kontakti cilvēkam veidojas ģimenē, darbavietā, starp radiniekiem, kaimiņiem, draugiem, kā arī īpašās sabiedriskās, profesionālās un interešu organizācijās.
Socioloģijas zinātne līdz šim vairāk pētījusi sociālo kontaktu veidus un to izplatību. Pagaidām grūti (vismaz pēc mums pieejamiem datiem) raksturot šādu kontaktu efektivitāti. To vispār grūti raksturot skaitliski. Jārēķinās arī ar to, ka par sociālo kontaktu saturu un to materiālo vai emocionālo "vērtību" bieži vien negribēsies runāt socioloģiskā intervijā.…