"Cilvēku jau no tā pastāvēšanas pirmsākumiem apdraudēja milzums dabisko ienaidnieku. Uzvara pār daudziem no tiem, piemēram, nāvīgas slimības izraisošiem mikroorganismiem u.c., ir viens no lielākajiem cilvēces sasniegumiem. Ievērojami mazāk panākumu ir cīņā ar ienaidniekiem, ko cilvēks pats sev ir radījis gan apkārtējā vidē, gan ar izraudzīto dzīvesveidu." /V. Zikmunds. Slimības - civilizācijas sekas./
Jau pirms 10 000 gadiem seno cilvēku apdraudēja dažādas slimības, kuru rašanās bija saistīta ar viņa dzīvesveidu. Šo slimību rašanos ietekmēja pārtika un ūdens, ko lietoja uzturā, dažādas infekcijas un parazīti, kas pārceļoja no viena cilvēka uz otru, kā arī ievainojumi, ko ieguva medībās, cīņās ar saviem ciltsbrāļiem un sadursmēs ar citām ciltīm. Senā cilvēka veselību ietekmēja arī klimatiskie apstākļi, to maiņa, kā arī notiekošās dabas katastrofas.
Līdz ar cilvēces attīstību mainījās arī slimības, to izraisītāji - , piemēram, tradicionālie faktori, kas ietekmēja cilvēka veselību: tīra dzeramā ūdens nepietiekamība, slikti sanitārie apstākļi, nabadzīgais cilvēka miteklis, iekštelpu gaisa piesārņojums, kas radās atklātas uguns lietošanas rezultātā, sadzīves traumas u.c., nomainījās ar t.s. modernajiem faktoriem: gaisa piesārņojumu, rūpniecības un mašīnu radīto piesārņojumu, ūdens piesārņojumu, ko ietekmēja rūpniecības, lauksaimniecības un ķīmijas attīstība.
Šodien no visbiežāk sastopamākajām slimībām pasaulē tiek minētas tādas slimības kā depresijas, alkoholisms, sirds un asinsvadu slimības, šizofrēnija, aptaukošanās, reimatisms, dažāda veida alerģijas, imunitātes samazināšanās, pieaugošās vīrusu saslimšanas, vēzis.
Viens no iemesliem, kāpēc šīs slimības tiek uzskatītas par civilizācijas slimībām tiek minēts fakts, ka tās parasti izplatītas Rietumu pasaulē. …